Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС
Опубліковано:
15.11.2024
Розділ 7 Оперативний доступ при травмі шиї: доступ до сонної артерії та яремної вени
Додати до обраного
Завантажити PDF
Читати онлайн
У цьому розділі описаний оперативний доступ при явних або підозрюваних ушкодженнях сонної артерії та яремної вени в ділянці шиї. Хоча основна увага приділяється оперативному доступу, також будуть розглянуті загальні принципи діагностики та лікування.
Цілі навчання
До кінця курсу ASSET учасники повинні вміти наступне:
- Визначати три зони шийної ділянки за анатомічними орієнтирами.
- Описувати діагностичні методи для оцінки травм шиї.
- Описувати, як правильно позиціонувати та підготувати пацієнтів до оперативного втручання на шиї.
- Демонструвати техніку оперативного доступу до внутрішньої яремної вени та сонної артерії.
Особливості
- Проникаючі травми шиї частіше потребують оперативного втручання, ніж тупі травми.
- Фізикальний огляд допомагає визначити ймовірне пошкодження та вибрати хірургічний підхід.
- Ознаки, такі як шум на сонній артерії, гематома, зміщення трахеї, активна кровотеча, неврологічний дефіцит і супутні травми обличчя чи грудної клітки, диктують порядок дій і вибір розрізу.
- Шию традиційно поділяють на три зони (Мал. 1). На подальшу оцінку, хірургічне втручання та лікування впливає те, в якій зоні шиї знаходиться травма.
- Первинна допомога має бути спрямована на надійне забезпечення прохідності дихальних шляхів за допомогою швидкої інтубації або хірургічним методом.
- Крікотиреотомія або трахеостомія можуть бути складними для виконання через гематоми в передньому трикутнику шиї.
- КТ-ангіографія (КТА) або стандартна ангіографія з метою оцінки судинних ушкоджень буде корисною у стабільних пацієнтів.
- Нестабільним пацієнтам або пацієнтам з очевидними ознаками травми судин слід виконати хірургічне дослідження/лікування травмованої ділянки в ургентному порядку після надійного забезпечення прохідності дихальних шляхів.
Позиціонування та підготовка
- Руки пацієнта повинні бути щільно фіксовані до тулуба з боків.
- Під плечі слід помістити валик; голову повертають у протилежний бік (Мал. 1). При підозрі на травму шийного відділу хребта голову слід утримувати в нейтральному положенні, що ускладнює доступ.
- Слід підготувати до операції всю шию, передню частину тулуба та пахову ділянку на випадок необхідності проведення середньої стернотомії або забору підшкірної вени.
Хірургічний доступ
Зона 1
- Зона 1 на шиї простягається від нижнього краю перснеподібного хряща до верхнього отвору грудної клітки.
- Підозрювані пошкодження судин та інші травми Зони 1 зазвичай вимагають розкриття грудної клітки шляхом стернотомії або передньої торакомії, як описано в розділах 10 і 12.
- При деяких травмах 1 Зони втручання можна виконувати через надключичний доступ, як описано в 14 розділі, або через підключичний доступ, як описано в 2 розділі.
Зона 2
- Зона 2 шиї простягається від перснеподібного хряща до кута нижньої щелепи.
- Зона 2 містить багато важливих анатомічних структур. Тут знаходяться яремні вени, дистальні відділи загальних сонних артерій та їх біфуркація, проксимальні відділи зовнішніх і внутрішніх сонних артерій, хребтові артерії, щитоподібна залоза, гортань, проксимальна частина стравоходу, спинний мозок, а також блукаючий, діафрагмальний і поворотний гортанний нерви.
- Зона 2 є найзручнішою для хірургічного доступу ділянкою шиї; проникаючі травми цієї області часто вимагають оперативного втручання.
- Історично травми 2 Зони вимагали обов'язкового хірургічного втручання. Застосування допоміжних методів (у разі стабільного стану пацієнта), таких як артеріографія (КТ або стандартна), бронхоскопія, ларингоскопія та езофагоскопія, дозволило застосовувати селективний нехірургічний підхід.
- Класичний розріз для однобічного дослідження травм 2 Зони – це поздовжній розріз, виконаний вздовж переднього краю грудинно-ключично-соскоподібного м'яза, який починається від ретромандибулярної (позанижньощелепної) ділянки біля соскоподібного відростка і проходить до грудинного кінця ключиці (Мал. 2).
- Грудинно-ключично-соскоподібний м'яз потім відокремлюється від огорнутого фасцією судинно-нервового пучка, який розташовується під м’язом, шляхом гострої дисекції по його медіальному краю.
- Виділення сонної артерії вимагає розсічення лопатково-під’язикового м'яза та перетину й перев’язки загальної лицевої вени (Мал. 3). Остання, як правило, проходить над біфуркацією сонної артерії.
- Фасція судинно-нервового пучка відкривається в нижній частині, в площині допереду від лопатково-під’язикового м'яза; внутрішня яремна вена відокремлюється після перетину лопатково-під’язикового м'яза та загальної лицевої вени (Мал. 4).
- Біфуркація сонної артерії на зовнішню та внутрішню гілки відбувається на різних рівнях. На малюнку нижче можна побачити варіант низької біфуркації ліворуч та високої біфуркації праворуч (Мал.4).
- Зовнішня сонна артерія визначається за наявністю гілок, яких є сім.
- Якщо необхідно отримати доступ до обох сторін шиї в Зоні 2, можна виконати комірцевий розріз, що проходить через основу шиї на рівні трахеї (розділ 8). Альтернативою є виконання другого розрізу вздовж переднього краю грудинно-ключично-соскоподібного м'яза на протилежній стороні шиї.
- Травми з активною кровотечею в 2 Зоні шиї можуть бути складними для візуалізації, тому може знадобитися проксимальний контроль у грудній клітці.
- При пошкодженні сонної артерії краще відновити її цілісність, ніж перев'язувати. За відсутності фахівця/досвіду для судинної репарації або в умовах виконання хірургічних втручань лише в рамках контролю критичних пошкоджень можна провести тимчасове шунтування сонної артерії.
- Перев'язування артерії може бути необхідним у крайніх випадках, коли йдеться про загрозливу для життя кровотечу з сонної артерії.
- Перев'язування загальної сонної артерії зазвичай добре переноситься через наявність колатерального кровотоку на обличчі від протилежної зовнішньої сонної артерії.
- Перев'язування внутрішньої сонної артерії може призвести до інсульту, якщо Вілізієве коло незамкнене, що спостерігається приблизно у 15 відсотків населення.
Зона 3
- Зона 3 є найменшою ділянкою шиї, що обмежена кістковими структурами черепа і нижньої щелепи.
- До Зони 3 входять глотка, хребтові артерії та дистальні відділи внутрішніх сонних артерій.
- Основними методами зупинки кровотеч при більшості пошкоджень Зони 3 є ендоваскулярні.
- У разі активної кровотечі внаслідок проникаючого поранення у Зоні З тимчасово її зупинити можна за допомогою балонної тампонади (катетери типу Фолея або Фогарті).
- Хірургічний доступ до Зони 3 є складним і може вимагати розсічення скронево-нижньощелепного суглоба, часткової резекції або остеотомії нижньої щелепи та/або краніотомії для доступу до пошкоджених структур. Такі методи виходять за межі цього посібника і потребують спеціалістів з відповідним досвідом.
Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС
Розділи колекції
Будь ласка, авторизуйтесь
Авторизація
Переглянуті матеріали