Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 12.12.2022

Вступ до тактичної медицини для всіх військових - TCCC ASM, Нотатки доповідача

Ці вичерпні нотатки доповідача містять сценарій, який інструктор може використовувати під час проведення дидактичної презентації курсу допомоги пораненим під час бойових дій для всіх військовослужбовців. Нотатки також містять ключові моменти, на яких слід наголошувати під час презентації.

НОТАТКИ ДОПОВІДАЧА

Слайд 1: Титульний слайд

Немає особливого опису для цього слайда.

Пропозиція: розпочніть привітання і знайомство після закінчення відтворення вступного відео.

Слайд 2: Вступне відео курсу допомоги пораненим під час бойових дій (натисніть відтворення)

Курс починається з відтворення мотиваційного відео або облаштування місця для початку курсу.

Можна скористатися миттю одразу після закінчення відео для короткої, але ефектної інтерактивної вправи зі слухачами.

Опційна навчальна діяльність, яка допоможе закріпити «ну і що» навчання за курсом допомоги пораненим під час бойових дій. Дія: Будь ласка, всі встаньте. Попросіть 24% аудиторії залишитися стояти (приблизно ¼) і попросіть інших сісти.

Твердження: ті, що все ще стоять, на жаль, померли. Це ваші друзі, життя яких можна було б врятувати, якби курс допомоги пораненим рід час бойових дій було впроваджено. (Пауза) Дякую. Будь ласка, сідайте.

Слайд 3: Ласкаво просимо на курс допомоги пораненим під час бойових дій

Доброго ранку та ласкаво просимо на курс допомоги пораненим у бойових діях для ВСІХ військовослужбовців. Мене звуть (вставити), і я є провідним інструктором цього курсу. Разом зі мною працюватимуть інші інструктори, які будуть вести практичне навчання. (Представити інших, якщо це доречно.)

Головнокомандувач ЗС видав Наказ, щоб УСІ військовослужбовці пройшли підготовку та оволоділи базовими навичками порятунку життя за курсом допомоги пораненим під час бойових дій або того, що ми називаємо TCCC.

Курс TCCC для всіх військовослужбовців замінює поточні військові курси першої допомоги. Цей тренінг, що ґрунтується на фактичних даних, відображає вивчені уроки надання допомоги пораненим, отримані протягом майже двох десятиліть війни, і має потенціал для значного зниження смертності, спричиненої травмами на догоспітальному етапі, якої можна було б запобігти. Ви тут, щоб вивчити матеріали та навички курсу TCCC та стати професіоналами.

Якщо ви повністю зануритесь в цей курс, то як нагороду отримаєте врятовані життя.

Слайд 4: Головна мета

Наприкінці цього курсу ви будете знати базові поняття та матимете змогу виконувати п’ять навичок з порятунку життя на базовому рівні кваліфікації.

Слайд 5: Спектр навчання TCCC

Навчання TCCC поділяється на чотири рівні, перший – для всіх військовослужбовців/базова допомога пораненим для всіх військовослужбовців, а потім поступово більш розширене навчання вже для медичного персоналу. Сьогодні ми зосереджені на навчанні для всіх військовослужбовців, зосередженому на базових навичках.

Залежно від ваших службових обов’язків в минулому/майбутньому, ви можете бути бійцем-рятувальником або, можливо, ви вже проходили певну форму курсу бійця-рятувальника як частину попередньої медичної підготовки. Якщо це так, знайте, що сьогодні ми зосереджені лише на курсі для всіх військовослужбовців. Кінцева мета полягає в тому, щоб усі члени об’єднаних сил пройшли навчання TCCC.

Примітка інструктора: курс для всіх військовослужбовців проти курсу бійця-рятувальника. Залежно від вашої служби, цілком можливо, що у вас буде клас з військовослужбовцями із різним досвідом – від відсутності попередньої підготовки за TCCC до TCCC для всіх комбатантів (TCCC AC) або курс бійця-рятувальника (TCCC CLS). У випадку, коли є студенти, які вже проходили навчання, важливо переорієнтувати їх на рівень для всіх військовослужбовців, який викладається тут.

Слайд 6: Навчальні цілі

(Студенти повинні розуміти основу курсу та очікувані результати навчання). Курс TCCC для всіх військовослужбовців побудований на основних цілях навчання. Ці цілі складають структуру вашого досвіду навчання та пояснюють, які знання та навички ви можете отримати до кінця курсу.

Є 10 кінцевих навчальних цілей або КНЦ. Кожна з КНЦ підтримується низкою проміжних навчальних цілей або ПНЦ.

На цьому малюнку ви можете легко побачити, як ці ПНЦ зіставляються з КНЦ. Сині крапки позначають теоретичні цілі, а зелені крапки – практичні цілі, зосереджені на навичках. Використовуючи цей підхід, ви можете швидко побачити, на чому робиться акцент у навчанні. Чим більше крапок, тим більше акцентів. Ви повинні відразу помітити, що КНЦ 1, 3, 4 і 5 є пріоритетними з основним акцентом на контроль кровотечі.

Коротка довідка інструктора:

 1. Охарактеризувати практику TCCC.
 2. Описати використання аптечки.
 3. Виконати швидку оцінку поранених.
 4. Продемонструвати базову допомогу пораненим із масивною кровотечею.
 5. Продемонструвати базову допомогу пораненим із порушенням прохідності дихальних шляхів або дихальною недостатністю.
 6. Описати основні принципи допомоги пораненим з опіками.
 7. Описати основні принципи допомоги пораненим з переломом.
 8. Описати основні принципи допомоги пораненим із травмою ока.
 9. Визначити пораненого з травмою голови.
 10. Описати стратегії комунікації у разі травми та ведення документації щодо надання допомоги пораненим.

Слайд 7: Навички рятування

Відомо, що до 28% смертей у бойових діях і 20% смертей від травм серед цивільних потенційно можна запобігти за допомогою оптимальної екстреної допомоги та допомоги при травмах.

Навички порятунку життя, які ви отримаєте під час цього курсу, підготують вас до надання допомоги пораненими на місці отримання травми та допоможуть підтримати їх життя достатньо довго, щоб прибула поміч.

П’ять навичок порятунку життя, яких ви навчитеся, це: швидка оцінка стану пораненого, накладання джгута, тампонування рани кровоспинною пов’язкою, накладання тиснучої пов’язки, і основні маневри для забезпечення прохідності дихальних шляхів.

Слайд 8: Як ви будете оцінюватися

Щоб пройти цей курс, вам потрібно буде досягти базового рівня володіння TCCC. Кожен із вас пройде офіційне оцінювання. Ваш тренер використовуватиме контрольний список навичок для проведення оцінювання. Щоб пройти оцінку навичок, необхідно точно виконати всі кроки, позначені як критичні. Для цього курсу немає письмового іспиту. Акцент робиться на вашій здатності продемонструвати навички.

Слайд 9: 3 фази TCCC

TCCC розділено за фазами надання допомоги, які починаються з моменту травми. Ці фази стосуються як бойових, так і небойових сценаріїв травми.

 1. Допомога під вогнем або допомога в умовах загрози – це допомога, яка надається на місці отримання травми, поки ще існує активна загроза. Доступне медичне обладнання обмежується тим, що людина має при собі або що знаходиться в найближчій аптечці. Масивна кровотеча є єдиним медичним пріоритетом, який вимагає вашої уваги на цій фазі, оскільки ви маєте справу з тим, що ситуація може бути хаотичною та небезпечною.
 2. Допомога в польових умовах – це допомога, яка надається після того, як загрозу нейтралізовано та/або місце події безпечне. На цьому етапі слід провести швидку оцінку стану поранених. Слід оцінити/переоцінити контроль кровотечі та вирішити проблеми з дихальними шляхами/диханням. Інші травми, такі як опіки, переломи, травми очей і травми голови, на цьому етапі слід оцінити та визначити необхідність допомоги. Медичне забезпечення все ще обмежене. Час до прибуття медичного персоналу або евакуації може значно відрізнятися залежно від ситуації та місця події.
 3. Допомога під час тактичної евакуації – це допомога, яка надається протягом і після переміщення пораненого літаком або іншим транспортним засобом до медичної установи вищого рівня. Додатковий медичний персонал і обладнання, які, можливо, були попередньо розміщені або розташовані в одному місці, повинні бути доступні на цьому етапі лікування поранених. Це не те, що ми покриваємо на рівні всіх військовослужбовців, але ми хочемо, щоб ви були знайомі з усіма етапами надання допомоги. Мета TCCC — надати вам структурований алгоритм, за допомогою якого можна ідентифікувати поранених і надавати їм допомогу, а також допомогти їм зберегти життя достатньо довго, щоб дістатися до медичного закладу.

Слайд 10: Етап 1 – Допомога під вогнем або допомога в умовах загрози

Під час фазі 1 або Допомоги під вогнем (мається на увазі бойовий сценарій) або Допомоги в умовах загрози, як-от пожежі, промислової аварії тощо, місце події часто хаотичне, і є багато речей, які вимагають вашої негайної уваги, коли ви починаєте наближатися до пораненого .

Є чотири основні сфери дій: (спочатку прочитайте всі 4, а потім поверніться до пояснення кожної)

 1. Безпека місця події
 2. Переміщення постраждалих
 3. Контроль будь-якої масивної кровотечі
 4. Правильне спілкування

Те, що ви зробите в першу чергу, дійсно залежить від сценарію, але загалом безпека місця події має першочергове значення. Якщо місце події безпечне, і є масивна кровотеча, яка загрожує життю, вашим першим кроком може бути накладання джгута. Кожен сценарій відрізняється, і порядок цих дій може відрізнятися.

Безпека місця події; По-перше, ви повинні переконатися, що місце події безпечне для вас. Ви можете допомогти іншим, хто, можливо, працює над убезпеченням місця події, або вам, можливо, доведеться зробити все можливе, щоб зробити місце події безпечним самостійно (відповісти на стрілянину, гасити пожежу тощо). Ви не можете ризикувати своєю особистою безпекою чи безпекою пораненого.

Вам може знадобитися перемістити пораненого в безпечніше місце через реальну або потенційну загрозу, яка існує в навколишньому середовищі. У такому випадку ви повинні швидко розробити план переміщення пораненого, який враховує такі важливі параметри як: розташування найближчого укриття, як найкраще рухатися собі чи пораненому, вага пораненого та відстань, яку потрібно подолати.

Ви також повинні знати про загрози навколишнього середовища під час формування плану, наприклад; Зіткнення з противником, активна стрільба, пожежа, повінь, дим і токсичний газ, електромережі під напругою або інші загрози захисту сил під час планування руху.

Залежно від наявності персоналу та наявних фізичних обмежень щодо пересування (наприклад, лісиста місцевість, танки, транспортні засоби, кораблі, літаки) можуть бути задіяні одна або дві людини для перетягування та перенесення або інші відповідні методи пересування.

Особливі обставини існують під час переміщення поранених у різні літаки, транспортні засоби та кораблі або навколо них. Вам може знадобитися витягнути когось із літака чи танка або піднятися та спуститися по драбинах і сходах на кораблях. Ви повинні переконатися, що ви знайомі з типами пересування поранених, характерними для вашого місця розташування та обставин. У наступному відео будуть показані найпоширеніші види перетягування і перенесення.

Під час надання допомоги під вогнем подумайте над тим, щоб швидко накласти один або кілька джгутів «високо й туго» на руку чи ногу, щоб зупинити масивну кровотечу, яка загрожує життю. Це має бути виконано менш ніж за 1 хвилину. Якщо поранений у свідомості, ви скеровуєте його, як надати самодопомогу та накласти на себе джгут, якщо він є. Незважаючи на це, джгут, накладений у фазі допомоги під вогнем/в умовах загрози, необхідно повторно оцінити під час допомоги в польових умовах або у фазі II.

Після того, як ви зможете безпечно дістатися до пораненого та вжити будь-яких інших запобіжних заходів, ви повинні спілкуватися з пораненим.

 • Чуйність; Якнайшвидше, можливо навіть до того, як ви перемістите пораненого в безпечне місце, поспілкуйтеся з пораненим, щоб визначити, чи він в свідомості, збентежений або дезорієнтований. Якщо він не спить, дайте йому знати, що ви готові допомогти.
 • Зверніться по допомогу до інших служб першої допомоги або медиків, якщо вони є. Рідко ви самотні в таких обставинах.

[Відтворити відеоролик про рух поранених)

Слайд 11: Етап ІІ: Допомога в польових умовах

У Фазі 2, Допомога в польових умовах, настав час надати медичну допомогу.

Ви повинні розпочати швидку оцінку стану пораненого та надати допомогу на основі отриманих даних.

У TCCC пріоритети лікування слідують послідовності MARCH. MARCH розшифровується як: (M) масивна кровотеча - контроль кровотечі, (A) дихальні шляхи, (R) дихання/дихання, (C) кровообіг та (H) гіпотермія.

Після вирішення пріоритетів MARCH можна буде оцінити та лікувати інші травми, включаючи травми голови, травми очей, переломи та опіки.

MARCH — це не просто абревіатура. Це пріоритети лікування, де М завжди є найважливішим. Це не лінійний процес. Якщо в будь-який час масивну кровотечу не вдалося зупинити, поверніться до М.

Слайд 12: Аптечки

Обладнання та матеріали, необхідні для надання медичної допомоги в польових умовах, можна знайти у вашій особистій аптечці або аптечці для надання першої допомоги. Важливо, щоб ви знали вміст цих аптечок першої допомоги та їх місцезнаходження, а також усвідомлювали будь-які процедури технічного обслуговування засобів для допомоги при травмі, необхідних для вашого підрозділу.

Для цього курсу вам надано таке обладнання для навчання

 • Турнікет (CAT)
 • Кровоспинна пов'язка
 • Тиснуча пов’язка, або пов’язка для екстреного використання при травмі
 • Картка надання допомоги пораненому на полі бою у формі DD 1380 або інша спеціальна картка для документації

Примітка інструктора: подумайте про надання більш поглибленого орієнтування щодо аптечок першої допомоги на основі вимог рівня підрозділу.

Слайд 13: MARCH - масивна кровотеча

Ми збираємося покроково пройти послідовність MARCH, починаючи з «M» або масивної кровотечі

Слайд 14: Як розпізнати масивну кровотечу, що загрожує життю

Постраждалі з важкими травмами можуть стекти кров'ю і померти всього за 3 хвилини. Ознаками неконтрольованої кровотечі є:

 1. З рани спостерігається пульсуюча або постійна кровотеча.
 2. Кров ллється на землю.
 3. Верхній одяг просякнутий кров'ю.
 4. Бинти або імпровізовані бинти, які використовуються для накладання на рану, неефективні та постійно просочуються кров’ю.
 5. Є ампутація руки або ноги.
 6. Попередньо була кровотеча, і зараз пацієнт у шоковому стані (тобто без свідомості, збентежений, блідий)

Слайд 15: Інструменти контролю масивної кровотечі

У вашій аптечці є три засоби, які можна використовувати для зупинки кровотечі:

 1. Турнікет (джгут)
 2. Кровоспинний бинт (марля)
 3. Тиснуча пов’язка

Кровоспинні бинти та тиснучі пов’язки, можна використовувати для зупинки кровотечі з ран у місцях, де джгут не можна ефективно накласти, наприклад у паху, під пахвами чи на шиї. Необхідно застосувати кровоспинну марлю та утримувати прямий, сильний тиск протягом трьох хвилин.

Тиснучі пов’язки слід використовувати додатково до кровоспинних бинтів на місці накладання; вони допомагають підтримувати тиск на будь-яке джерело активної кровотечі.

Слайд 16: Основне орієнтування джгута

Існують різні типи джгутів, але найпоширенішим джгутом у військовому спорядженні є турнікет CAT.

Турнікет має кілька важливих частин, зокрема:

 • Вороток (використовується для закручування та затягування джгута)
 • Фіксуюча скоба (використовується для кріплення воротка)
 • Фіксуюча стрічка (щоб вороток не розкрутився)
 • Пряжка для накладання турнікета (для накладання турнікета на руку або ногу)

Слайд 17: Накладання турнікета

Давайте розглянемо, як працює турнікет і коли його слід накладати.

Турнікет перекриває потік крові до руки або ноги нижче місця накладення, і це найкращий спосіб зупинити масивну кровотечу з руки або ноги.

Турнікети можна накладати самостійно або накласти на пораненого, використовуючи техніку однією або двома руками. Ці техніки застосування будуть продемонстровані та відпрацьовані на станціях практичних навичок. Самостійне накладання турнікета також може врятувати вам життя.

При правильному накладанні турнікета буде боляче, тому що воно повинне бути досить тугим, щоб зупинити кровотік.

Не забувайте повідомити пораненому, що буде боляче, і це є показником того, що турнікет накладено правильно (достатньо туго). При накладанні турнікета при масивній кровотечі важливий час! Турнікет слід накласти, щоб зупинити кровотечу протягом 1 хвилини, і повністю закріпити його протягом 3 хвилин. Постраждалий з масивною кровотечею, яку не зупинили, може померти протягом 3 хвилин!!!

Знову ж таки, турнікет накладається під час надання допомоги під вогнем/в умовах загрози якнайшвидше. Це тип джгута, що накладається на кінцівку пораненого «високо і туго». (Тренер може показати ці місця на собі, щоб проілюструвати правильне розміщення).

Коли поранений опиниться в безпечнішому місці, ви повинні повторно оцінити джерело кровотечі та ефективність швидко накладеного турнікета та, якщо необхідно, повторно накласти турнікет на 5-8 см (2-3 дюйми) вище рани. Це називається «прицільним турнікетом», оскільки його розміщення більш цілеспрямоване.

Можливо, вам знадобиться накласти другий турнікет, якщо кровотеча не зупинилася. При сильній кровотечі з ран ніг/стегон часто потрібен другий турнікет.

Примітка інструктора: Допустима тривалість накладеного турнікета: Оптимальний час становить менше 2 годин (вважається безпечною тривалістю), після 3 годин тканини починають відмирати. Після 6 годин застосування можлива втрата кінцівок.

Слайд 18: Поширені помилки під час накладання турнікета

 1. Самоклеюча стрічка НЕДОСТАТО натягнута. Стрічка провисає.
 2. Вороток НЕ закручений достатньо сильно, щоб зупинити кровотечу. Примітка: зазвичай потрібно кілька поворотів, щоб зупинити кровотечу.
 3. Турнікет НЕ накладений, кровотеча НЕ зупинена протягом 1 хвилини.

З часом турнікети можуть послабитися; уважно стежте за ними навіть після повного накладання турнікета.

Ці та інші питання ми розглянемо під час практичного навчання.

Слайд 19: Імпровізований джгут

Використання одного з рекомендованих Комітетом з ТССС джгутів є безпечною процедурою. Імпровізовані джгути набагато менш ефективні, ніж комерційно доступні джгути, такі як CAT, і їх важко виготовити та накласти без тривалої практики.

Завжди слід бути обережним при використанні імпровізованого джгута через пов’язані з цим ризики.

Ризики включають:

 • пошкодження шкіри, якщо стрічка занадто вузька
 • це може посилити кровотечу
 • він може не повністю контролювати кровотечу
 • подібно до турнікетів CAT, імпровізовані джгути також можуть з часом послабитися через неправильне закріплення

Якщо турнікет недоступний, СПОЧАТКУ тампонуйте рану та утримуйте прямий тиск на джерело найсильнішої кровотечі. Якщо не вдається зупинити кровотечу на руці чи нозі, лише тоді розгляньте імпровізований джгут.

Імпровізований джгут можна зробити з підручних матеріалів. Під час його виготовлення рекомендується згорнути або скласти коротку широку смужку тканини (або інший досить гнучкий матеріал) на ширину приблизно 4-5 см (1,5–2 дюйми) та затягнути її якимось стрижнем (прямий стрижень, який можна використовувати для скручування матеріалу щільніше).

Слайд 20 – Тампонування рани та тиснуча пов’язка

Залежно від типу травми вам також може знадобитися тампонувати рану та накласти тиснучу пов’язку. У рану необхідно застосувати кровоспинну марлю, яка містить спеціальний хімічний засіб, що сприяє згортанню крові. Якщо у вас немає кровоспинної марлі, ви можете використовувати чисту тканину, щоб тампонувати рану. Не тампонуйте рани грудної клітки або живота. Пам'ятайте, тиск - це форма лікування. У таких випадках утримання міцного прямого тиску буде найкращим варіантом до прибуття медика.

Як правило, ви повинні накласти тиснучу пов’язку на ущільнену рану. Коротко розмотуйте бинт під час обертів, і продовжуйте обертати, натягнувши його. Будьте обережні, щоб не накласти пов’язку занадто туго, і завжди перевіряйте нижню частину пов’язки, щоб переконатися, що шкіра все ще рожева і тепла на дотик. Переконайтеся, що пульс все ще присутній.

Примітка інструктора: курс для всіх військовослужбовців не навчає слухачів оцінювати «наповнення капілярів» під час оцінювання накладання тиснучої пов’язки. Натомість сприймайте прохолодну на дотик і бліду шкіру як індикатори тиснучої пов’язки, яка може бути занадто тугою.

Слайд 21 MARCH - дихальні шляхи (A)

Після того, як масивну кровотечу буде контрольовано, ви переходите до «А» в MARCH, до дихальних шляхів

Слайд 22: Очищення дихальних шляхів

Ви повинні переконатися, що дихальні шляхи пораненого відкриті. Якщо він не спить і розмовляє з вами, це означає, що його дихальні шляхи прохідні. Однак пораненому все ще може бути важко дихати. Якщо поранений без свідомості, необхідно оглянути дихальні шляхи на наявність очевидних порушень прохідності.

Ознаки та симптоми порушення прохідності дихальних шляхів включають:

 • сильна травма обличчя
 • кров або сторонні предмети в дихальних шляхах
 • поранений вказує на те, що він не може дихати
 • поранений видає хропіння або булькання

Якщо стороннє тіло помічено в дихальних шляхах, ви можете спробувати його видалити; але не кладіть пальці в рот, щоб спробувати знайти або видалити будь-які невидимі предмети, які можуть спричиняти перешкоду. Не перевіряйте ротову порожнину пальцями всліпу!

Слайд 23: Маневри для відкриття дихальних шляхів

У пораненого без повної обструкції дихальних шляхів є речі, які ви можете зробити, щоб допомогти диханню, наприклад:

 • виконайте маневр із розгинанням голови/підніманням підборіддя або виведенням щелепи
 • помістіть пораненого у стабільне положення

Ви дізнаєтесь, як виконувати ці прийоми разом із стабільним положенням під час виконання практичних вправ.

Якщо є підозра на травму шиї, слід використовувати маневр із виведенням щелепи. Наприклад, коли поранений впав, вдарившись головою об землю.

Постраждалому у свідомості слід дозволити прийняти БУДЬ-ЯКЕ положення, яке дозволяє йому краще дихати. Найкраще положення може бути сидячи. Як правило, лежання на спині пов’язане з втратою прохідності дихальних шляхів порівняно з іншими положеннями.

Якщо поранений без свідомості, але дихає, пораненого слід покласти в стабільне положення.

Примітка інструктора: під час тренувань, як правило, наголошується на виведенні щелепи, і це може відволікати аудиторію військовослужбовців. Спробуйте звести до мінімуму випадки травм шиї, пов’язані з різкими падіннями та автомобільними аваріями тощо. Реальність така, що більшість травм шиї трапляються під час удару, і те, що було завдано, – зроблено. Якщо є травма шиї, ймовірно, вони зроблять маневр виведення щелепи та утримаються в цьому положенні, доки інший персонал не прибуде на допомогу, перш ніж продовжити роботу за послідовністю MARCH.

Слайд 24: MARCH (R)

Коли дихальні шляхи відкриті, ви переходите до «R» у MARCH, щоб оцінити дихання та дихальні рухи.

Слайд 25: Дихання і дихальні рухи

Вплив диму або вдихання токсичних речовин може спричинити утруднене дихання, але інші травми також можуть призвести до дихальної недостатності.

Ознаки дихальної недостатності включають:

 • утруднене дихання
 • важко вдихає та видихає повітря
 • дихання занадто слабке, щоб бути ефективним (дихання менше 6 разів на хвилину)
 • прискорене дихання (більше 20 разів на хвилину)

Поранені, яким важко дихати, також можуть мати проникаючі поранення грудної клітки.

Надзвичайно важливо повідомити про виявлений ДИХАЛЬНУ НЕДОСТАТНІСТЬ медичний персонал на місці події.

Слайд 26: Небезпечна для життя травма грудної клітки

Небезпечні для життя травми грудної клітки також можуть призвести до дихальної недостатності. Є два типи травм грудної клітки, які потенційно можуть бути небезпечними для життя. Проникаючі поранення, як-от вогнепальні чи осколкові поранення, або тупі травми внаслідок вибухів чи дорожньо-транспортних пригод.

На цьому етапі в MARCH настав час обертати пораненого, щоб оглянути передню та задню частини тулуба, та перевірити наявність травм грудної клітки.

Якщо ви помітили будь-які отвори, не заповнюйте ці рани грудної клітки кровоспинною або іншою пов’язкою, як зазначалося раніше. Ваша роль полягає в тому, щоб виявити, що поранений має потенційно небезпечну для життя травму грудної клітки з дихальною недостатністю, і повідомити про це медичному персоналу, який прийде на допомогу.

Слайд 27: Кровообіг

Буква «C» у MARCH означає кровообіг, оскільки ви хочете переконатися, що ваш поранений має хороший кровообіг у всьому тілі та не перебуває у стані, який називається «шок».

Слайд 28: Кровообіг/шок

Найкращий спосіб запобігти шоку – зупинити кровотечу! Ви повинні постійно контролювати та повторно оцінювати ефективність заходів контролю кровотечі, щоб переконатися, що вони працюють: накладення турнікета, тампонада рани кровоспинною марлею та/або тиснучою пов’язкою, або їх комбінацією.

Ознаки та симптоми шоку включають:

 • прискорене дихання
 • втрата концентрації уваги та труднощі із взаємодією
 • спітніла, холодна, липка шкіра, бліда або сіра шкіра.

На додаток до цих ознак і симптомів ви можете перевірити слабкий або відсутній радіальний пульс.

Примітка інструктора: після повторної оцінки накладання турнікета у рекомендаціях TCCC щодо шоку зазначено: «Оцініть наявність геморагічного шоку (змінений психічний стан за відсутності травми мозку та/або слабкий або відсутній радіальний пульс.)».

Слайд 29: Попередження переохолодження

Нарешті, «H» означає в MARCH запобігання гіпотермії.

Слайд 30: Профілактика переохолодження

Масивна кровотеча призводить до гіпотермії, а, у свою чергу, гіпотермія призводить до БІЛЬШОЇ кровотечі, оскільки кров не згортається, коли поранений холодний. Це може статися навіть у спекотному середовищі. Ви повинні розірвати це замкнуте коло!

Важливо визначити ознаки гіпотермії. Деякі легко розпізнані ознаки гіпотермії: невиразна мова або бурмотіння, повільне дихання, сонливість і тремтіння.

Це не переохолодження через холодну погоду, але ви можете запобігти цьому завдяки наступним крокам:

 • залишайте одяг/уніформу на пораненому
 • замініть дуже мокрий одяг, якщо можливо, і слідкуйте, щоб поранений був сухим
 • розмістити пораненого над землею, розташувавши бар’єр між пораненим і землею… або піднявши його над землею, якщо це можливо.

  ПРИМІТКА: Контакт із землею збільшує втрату тепла тіла.

 • використовуйте сухі ковдри, пончо, спальні мішки або будь-що, що зберігає тепло
 • мінімізуйте вплив навколишнього середовища на постраждалого

Слайд 31: На додаток до MARCH

Після MARCH вам слід оцінити наявність додаткових травм, які потребують вашої уваги.

Слайд 32: Вторинні травми

Після того, як ви відпрацюєте пріоритети за допомогою протоколу MARCH, визначте та надайте необхідну допомогу для наступних травм:

 • травма ока
 • травма голови
 • опіки
 • переломи

Слайд 33: Травма ока

Якщо ви бачите або підозрюєте проникаюче поранення ока, ви повинні захистити поранене око. Закрийте око жорстким щитком, але не пов’язкою!

Покладіть вигнутий щиток на пошкоджене око, а не на обидва ока, і закріпіть його стрічкою. Якщо в оці виступає предмет, накладіть пов’язку на місці — НЕ забирайте предмет. Тактичні окуляри можна використовувати для захисту очей, якщо немає жорсткого щитка для очей.

Слайд 34: Оцінка опіків

За глибиною опіки поділяють на опіки першого, другого та третього ступеня.

 • Опіки першого ступеня схожі на сонячні, з почервонінням шкіри.
 • Опіки другого ступеня додатково проявлятимуться пухирями.
 • Опіки третього ступеня можуть виглядати сухими, жорсткими, шкірястими і можуть бути білими, коричневими або чорними і будуть менш болючими.

Слайд 35: Допомога при опіках

Допомога при опіках в TCCC дуже проста. Накрити місце опіку сухою стерильною пов’язкою. Запобігайте переохолодженню, знімаючи та змінюючи мокрий одяг, перейдіть на суху або ізольовану поверхню та накрити пораненого будь-чим, що збереже тепло та сухість.

Однією з потенційних причин опіків є ураження електричним струмом. У разі ураження електричним струмом, якщо можливо, відключіть живлення. В іншому випадку від’єднайте пораненого від джерела електрики за допомогою предмета, який не проводить струм. Перемістіть пораненого в безпечне місце та почніть швидку оцінку пораненого, як обговорювалося раніше.

Звертайте увагу на дихальні шляхи, дихання та завжди оцінюйте вторинні травми і шок.

Слайд 36: Оцінка переломів

Переломи можуть бути закритими або відкритими, як показано на малюнках. Відкритий означає, що в поєднанні з переломом є розрив шкіри, часто з виступаючою кісткою. Закритий означає відсутність зовнішньої рани, пов’язаної з переломом.

Попереджувальні ознаки того, що рука або нога можуть бути зламані, включають:

 • сильний біль разом із помітним набряком
 • чутний звук клацання або відчутне на дотик «клацання»
 • різна довжина або форма кінцівки
 • втрата пульсу або чутливості у пошкодженій руці чи нозі
 • крепітація (потріскування/тріск під шкірою під час натискання)

Слайд 37: Накладення шини

По можливості слід накладати шини на всі переломи. Шина використовується для запобігання руху під час утримання пошкодженої руки/ноги на місці, якщо є підозра на перелом.

Якщо напівжорстка шина (наприклад, SAM) недоступна, створіть імпровізовану шину, використовуючи жорсткі або громіздкі матеріали, такі як дошки, ящики, гілки дерев і навіть зброю. Захопіть під час накладення шини суглоб вище і нижче місця перелому. Закріпіть шину пов’язкою, широкою(ими) смужкою(ами) тканини, поясом(ами) або клейкою стрічкою, якщо є.

Спробуйте накласти шину перед тим, як рухати пораненого, щоб мінімізувати переміщення перелому. Переломи рук можна легко стабілізувати, використовуючи кофтину як перев’язку.

Переконайтеся, що шина не затягнута занадто туго. Це може припинити кровообіг нижче шини. Якщо є оніміння, поколювання або посилення болю, або якщо пальці рук/ніг стають блідими або синюшними, послабте пов’язку. Може виникнути збільшення набряку, тому продовжуйте уважно стежити за станом пораненого.

Слайд 38: Оцінка травми голови

Надзвичайно важливо повідомити про виявлення травми голови медичний персонал на місці події, оскільки відсутність швидкої та належної медичної допомоги може погіршити перебіг ЧМТ та кінцевий результат. Травма голови може бути як тупою, так і проникаючою.

Тупа травма голови є результатом дії тупих предметів, сил прискорення чи уповільнення, наприклад, у разі вибуху чи вибухової хвилі, аварії чи перекидання автомобіля, падіння чи спортивних травм. Проникаюча травма зазвичай виникає внаслідок вогнепальних поранень, ударів ножем або осколків від вибухових речовин. Ознаки та симптоми травми голови включають:

 • змінена свідомість
 • дезорієнтація або запаморочення
 • головний біль
 • дзвін у вухах
 • нудота та/або блювання
 • амнезія (це означає, що вони не пам'ятають, де вони і що сталося)
 • двоїння в очах

Про травми голови необхідно повідомляти та документувати, тому будь-яка інформація, яку ви можете зібрати про потенційні механізми травм або спостереження після спілкування з пораненим, є дуже важливими.

Слайд 39: Комунікація та документація

Примітка інструктора: найкраще роздати копії форми DD 1380 і попросити студентів переглянути довідковий матеріал під час їхнього навчання на курсі.

Важливо спілкуватися на всіх рівнях, у тому числі з пораненим, з вашим керівництвом і з медичним персоналом на місці події, коли він прибуде.

Задокументуйте якомога більше такої інформації:

 1. ім'я, стать
 2. час
 3. як сталася травма (наприклад, вибух, аварія транспортного засобу, опік, падіння, вогнепальне поранення тощо)
 4. висновки швидкої оцінки поранених, включаючи всі виявлені травми
 5. надана медична допомога (наприклад, джгути, кровоспинна пов’язка, тиснуча пов’язка, опікова пов’язка, запобігання гіпотермії, щиток для очей, шини/перев’язки тощо), зміни в стані пораненого або будь-яка інша інформація, яка вважається важливою

Обов’язково закріпіть цю інформацію на пораненому, прикріпивши її до петлі на ремені пораненого або помістивши у верхній лівий рукав чи кишеню штанів. Передайте картку з пораненим на наступний рівень надання допомоги. Ця інформація має вирішальне значення для подальшого догляду за пораненим. Якщо форма DD 1380 або картка пораненого TCCC недоступні, ви також можете написати безпосередньо на пораненому, наприклад на його лобі чи тілі (T означає турнікет).

Слайд 40: Перевірка знань

Повільно прочитайте сценарій і варіанти відповідей. Зробіть паузу, щоб слухачі могли визначити правильну відповідь.

Відповідь: №3 Турнікет на правому стегні - правильний вибір.

Слайд 41: Підсумки

TCCC є стандартом надання допомоги в догоспітальній медицині на полі бою.

Дотримуючись послідовності MARCH, щоб виконати швидку оцінку поранених і використовуючи навички порятунку життя, які ви отримаєте на цьому курсі... ВИ МОЖЕТЕ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ!

Слайд 42: Завершення

Ваше завдання - діяти! Використати отримані навички порятунку життя. Документуйте медичну допомогу, яку ви надаєте, щоб її можна було передати, щоб забезпечити безперервність медичного обслуговування. Допоможіть з евакуацією, щоб допомогти пораненому якомога швидше отримати найкращу медичну допомогу.

Слайд 43: Продовжуйте навчатися

Ця інформація та всі навчальні відео, які ви бачите сьогодні, доступні в безкоштовному мобільному додатку під назвою Deployed Medicine або на сайті www.deployedmedicine.com.

Цей ресурс доступний у магазинах додатків Apple і Android і є авторитетним джерелом медичної підготовки TCCC для Об’єднаної системи травм Міністерства оборони США.

На додаток до матеріалів для всіх військовослужбовців, є багато інших відео та ресурсів TCCC. Завантажте цю програму на свій персональний мобільний пристрій, щоб бути в курсі подій, оскільки практика TCCC може змінюватися, і ви зможете бути готовими та продовжувати навчатися!

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky