Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 19.05.2023

Модуль 02: Медичне обладнання

У цьому розділі ми поговоримо про використання медичного обладнання під час надання Допомоги пораненим в умовах бойових дій (TCCC). Є сім навчальних цілей, починаючи з розуміння того, як використовуються набори для першої допомоги відповідно до політики певного роду військ. На додаток до ознайомлення зі вмістом тактичної індивідуальної аптечки (JFAK), наборів бійців-рятувальників і сумок бойових медиків, ми розглянемо принципи використання цих наборів і загальні процедури підтримання та поповнення запасів, як це визначено родами військ.

Медичне обладнання

module-2-slide-01

module-2-slide-02

У цьому розділі ми поговоримо про використання медичного обладнання під час надання Допомоги пораненим в умовах бойових дій (TCCC). Є сім навчальних цілей, починаючи з розуміння того, як використовуються набори для першої допомоги відповідно до політики певного роду військ. На додаток до ознайомлення зі вмістом тактичної індивідуальної аптечки (JFAK), наборів бійців-рятувальників і сумок бойових медиків, ми розглянемо принципи використання цих наборів і загальні процедури підтримання та поповнення запасів, як це визначено родами військ.

module-2-slide-03

Бойовим медикам постійно доводиться готуватися до виконання завдань у бойовому середовищі. Як медичний персонал, ви повинні вміти адаптуватися до оновлень інформації про ваше наступне розгортання.

Тактика, техніки та процедури (ТТП) ворога постійно змінюються, і їх слід постійно відслідковувати, що, у свою чергу, може змінювати рекомендації щодо необхідного медичного обладнання. Використання планування, заснованого на ймовірних загрозах (розуміння наявних медичних ресурсів, власних і місцевих медичних можливостей, а також розпізнавання потенційних механізмів травми) дає медикам інформацію, необхідну для більш ефективного комплектування своїх наборів для першої допомоги. Знання своїх можливостей, наприклад засобів для евакуації поранених, допоможуть вам правильно зібрати медичне обладнання. Враховуючи відмінності в навчанні медиків і постачанні медичних засобів в межах кожного роду військ, ви можете використовувати різні медичні набори.

module-2-slide-04

Необхідно знати три основні категорії медичних наборів:

  1. Тактична індивідуальна аптечка (JFAK); використовується немедичним персоналом, який володіє базовими рятівними навичками TCCC.
  2. Набір бійця-рятувальника (CLS); використовується немедичним персоналом, який надає допомогу більш складного рівня для лікування найпоширеніших причин смерті на полі бою, а також для діагностики, профілактики та для комунікації з медичним персоналом.
  3. Сумка Бойового медика (CMC); використовується медичним персоналом на догоспітальному етапі. Бойові медики надають спеціалізовану допомогу, що вимагає значно більше медичних знань і навичок.

Вміст кожного з цих наборів схожий, але відображає той обсяг медичної допомоги TCCC, який надається особою, що має використовувати даний набір. Якщо є варіанти обладнання, схвалені Комітетом з допомоги пораненим в умовах бойових дій (CoTCCC), слід використовувати їх. Для багатьох, але не для всіх, категорій обладнання CoTCCC надає рекомендації, засновані на доказових даних, які допоможуть звести до мінімуму ймовірність несправності обладнання. Деякі медики віддають перевагу певним брендам залежно від їх доступності та досвіду використання, але їх не слід використовувати замість тих, що рекомендовані CoTCCC, якщо останні доступні. Не всі медичні засоби використовуються однаково або мають однакову ефективність.

Це заняття дає можливість практично ознайомитися з наборами та їхнім вмістом. Обладнання відповідає поточним інструкціям TCCC і дозволяє всім військовослужбовцям, бійцям-рятувальникам та бойовим медикам надавати належну допомогу згідно з фазами «Допомога пораненим під вогнем», «Допомога в польових умовах» та «Допомога на етапі тактичної евакуації», використовуючи послідовність MARCH PAWS.

module-2-slide-05

Військовослужбовці сучасної армії мають великий набір спорядження. Виживання на полі бою значною мірою залежить від уміння правильно використовувати це спорядження. Одним із критично важливих засобів є тактична індивідуальна аптечка (JFAK).

Кожен елемент обладнання, обраний для JFAK, базується на доказових даних (на основі досвіду, отриманого з років війни в Іраку та Афганістані) і служить конкретній меті для бійця; вміння правильно використовувати вміст JFAK може врятувати життя.

Пам’ятайте, що під час надання медичної допомоги пораненому (бійцем-рятувальником або бойовим медиком) спершу слід використовувати предмети, які є в тактичній індивідуальній аптечці пораненого JFAC. Індивідуальна тактична аптечка має також використовуватися для самодопомоги, коли це можливо.

Кожен елемент, який є в JFAK, застосовується для TCCC відповідно до поточних настанов. Оскільки масивна кровотеча, обструкція дихальних шляхів і розлади дихання спричиняють вагому частину смертей на полі бою, яких можна було б уникнути, обладнання аптечок зосереджено на наданні медичної допомоги, що вирішує саме ці проблеми. Турнікети, гемостатичні пов’язки та компресійні бандажі допомагають зупинити масивну кровотечу, назофарингеальні повітроводи призначені для підтримки прохідності дихальних шляхів, а торакальні оклюзійні наліпки та голки для декомпресії грудної клітки – для лікування найбільш поширених проблем з диханням. Крім того, до JFAK було додано Військовий набір таблеток для лікування ран, а також Картку пораненого «Форма DD 1380», яка знадобиться для запису даних.

module-2-slide-06

Боєць-рятувальник повинен не тільки володіти вищим рівнем медичної підготовки, а й вміти застосувати додаткове обладнання. Деяке обладнання в наборі бійця-рятувальника схоже із оснащенням JFAK бійця (турнікети, перев’язувальні матеріали, торакальні оклюзійні наліпки тощо). Як ви знаєте або дізнаєтесь, поранені часто отримують численні травми та потребують більше медичного оснащення, ніж вони мають у своїй власній аптечці, і набір CLS дозволяє компенсувати цю нестачу.

На додаток до елементів, перерахованих раніше, набір бійця-рятувальника також зазвичай містить засоби для активної та/або пасивної профілактики гіпотермії, додаткові матеріали для догляду за ранами, а також шини та косинки для стабілізації переломів. У комплекті CLS є більше засобів, ніж у JFAC, і це залежить від особливостей підрозділу та роду військ.

Нагадуємо, що під час надання допомоги пораненому (як боєць-рятувальник або бойовий медик), спершу використовуйте засоби, які є в його аптечці.

Важливо усвідомлювати потенційний вплив на вашу діяльність важкого військового спорядження, до якого додасться вага набору CLS чи сумки CMC. Це слід врахувати під час комплектування медичного обладнання та докласти всіх зусиль, щоб зменшити вагу, наскільки це можливо, без шкоди для надання допомоги пораненим.

module-2-slide-07

Сумка бойового медика має обладнання, подібне до набору бійця-рятувальника, але містить також додаткове рятувальне обладнання TCCC для надання допомоги багатьом пораненим. Розширений обсяг навичок бойового медика також зумовлює наявність таких інструментів, яких немає в сумці бійця-рятувальника, щоб могти надавати більш широкий спектр допомоги.

Наприклад, сумка бойового медика містить вузлові турнікети для зупинки масивної кровотечі, складніші повітроводи та набори для проведення крікотиреотомії для підтримки прохідності дихальних шляхів, а також засоби для встановлення внутрішньовенного та внутрішньокісткового доступу, інфузійні розчини, препарати крові та ліки для підтримки кровообігу при шоку.

module-2-slide-08

Як і у випадку з наборами бійців-рятувальників, сумки бойового медика не мають чіткого списку для комплектації, а скоріше підбираються відповідно до політики певного роду військ, стандартних операцій підрозділу та планування конкретного бойового завдання. Ми не даємо повний перелік обладнання, а скоріше підкреслюємо різні вимоги до наборів, необхідних для надання відповідного обсягу допомоги.

Як видно з цього досить великого списку потенційно необхідного спорядження та запасів, розмір і вага сумки можуть легко перевищити норму для будь-якого окремого бійця, тому слід розглядати можливість розподілу обладнання між іншими членами підрозділу. Наприклад, щоб зменшити навантаження на одну особу, додаткові інфузійні розчини, перев’язувальні матеріали тощо можуть нести побратими.

module-2-slide-09

Протягом цього курсу ви дізнаєтеся в деталях про більшість із цього обладнання. Засоби, затверджені CoTCCC, конкретна інформація про матеріали та опис використання є частиною кожного модуля курсу. Проте ознайомлення з ключовими елементами обладнання може допомогти підготувати основу.

Концепція MARCH PAWS пропонує організований підхід до ознайомлення з базовим обладнанням TCCC. Ми не будемо розглядати, як зібрати ті чи інші комплекти, але загальна концепція, яку підкреслюють медики з бойовим досвідом, полягає в наступному. Слід організувати обладнання таким чином, щоби предмети, необхідні на ранніх стадіях лікування поранених, були легко доступними, і згрупувати предмети, які, ймовірно, будуть використовуватися разом, у менші пакети в межах основного набору (наприклад, набори для ВВ доступу із інфузійними розчинами). Це допоможе підвищити ефективність і, ймовірно, покращить результати лікування поранених.

module-2-slide-10

Уроки, засвоєні в попередніх військових конфліктах, залишаються актуальними; Кровотеча є вбивцею номер один на полі бою.

З огляду на те, що найбільша кількість смертей на полі бою, яким можна було б запобігти, сталася внаслідок масивних кровотеч, обладнання для зупинки кровотечі є майже в усіх наборах. Ми наведемо ключові пункти. Рекомендовані CoTCCC турнікети використовуються для зупинки масивної або сильної кровотечі з кінцівок (руки та ноги). Це найважливіший рятувальний засіб в JFAC, і його слід зберігати в легкодоступному місці готовим до використання.

Гемостатичні пов’язки, рекомендовані CoTCCC, застосовуються при сильній кровотечі в ділянці, де не можна накласти турнікет (рани в паху, пахвових (аксилярних) ділянках та на шиї), або коли рана не є настільки важкою, щоб накладати турнікет.

Компресійний бандаж, або ізраїльський бандаж — це еластичний бинт, який можна використовувати окремо або разом з іншими засобами зупинки кровотечі (наприклад, гемостатичними пов’язками), аби збільшити ефективність зупинки кровотечі шляхом прямого тиску на рану.

module-2-slide-11

Для місць, де ви не можете накласти звичайний турнікет, наприклад, під рукою чи в паху, слід використовувати вузловий турнікет. Гемостатики, що вводяться в рану – це засоби, які зупиняють кровотечу в глибині рани за допомогою гемостатичних губок, що не розсмоктуються. Вони набрякають та допомагають зупинити кровотечу. Засіб для закриття ран призначений для зведення країв рани з метою мінімізації подальшої крововтрати, допоки рану не можна буде закрити хірургічним шляхом.

module-2-slide-12

Ви можете мати справу з різними засобами для контролю прохідності дихальних шляхів у своїх комплектах. На всіх рівнях наборів ви, швидше за все, знайдете назофарингеальні повітроводи з лубрикантом, які підтримують дихальні шляхи прохідними, запобігаючи западанню язика.

У наборах вищого рівня ви можете знайти маски з мішком типу Амбу, а також більш інвазивні засоби, такі як надгортанні повітроводи та набори для крікотиреотомії. Це засоби розширеного відновлення прохідності дихальних шляхів без використання обладнання для інтубації. Серед таких засобів розрізняють i-Gel®, Combitube, LMA та King LT. Все це буде описано в розділі, присвяченому прохідності дихальних шляхів.

Набір для крікотиреотомії створює штучні дихальні шляхи за допомогою хірургічного отвору в персне-щитоподібній мембрані пацієнта між гортанню та перснеподібним хрящем. Ця процедура має бути КРАЙНІМ ЗАХОДОМ.

module-2-slide-13

Якщо ваш пацієнт потребує проведення штучного дихання, слід використовувати мішок типу Амбу з маскою. З киснем або без нього мішок можна додати до медичної аптечки, компактно спакувавши; перед наданням допомоги перевірте, чи немає пошкоджень маски або мішка.

У більшості комплектів медичного обладнання ви знайдете ще два предмети для надання допомоги при порушеннях дихання: торакальні оклюзійні наліпки та голки для проведення декомпресії. Оклюзійні наліпки, бажано з клапаном, забезпечують герметизацію та використовуються для лікування проникаючих ран грудної клітки. Хоча його часто називають голкою, проте обладнання, що використовується для лікування напруженого пневмотораксу, насправді є пристроєм з катетером та голкою. Такий пристрій дозволяє забрати голку та залишити катетер на місці після введення.

module-2-slide-14

На відміну від комплектів інших рівнів, більшість обладнання для підтримки кровообігу та лікування шоку міститься в наборах бойових медиків. Заміщення втраченої крові внаслідок кровотечі вимагає отримання доступу для введення розчинів або препаратів крові.

Найбільш поширеним є внутрішньовенне введення, яке потребує використання катетерів, наборів для ВВ катетеризації, а також порта-заглушки або системи для ВВ інфузій. Використовують також внутрішньокістковий доступ, який забезпечує швидке введення ліків, препаратів крові або інфузійних рідин, і може бути встановлений у ділянці грудини, плечової або великогомілкової кісток.

Після того, як встановлено доступ, потрібно ввести препарати крові та/або інфузійні розчини, і, залежно від ситуації, ваше спорядження або вже включатиме ці запаси, або вам може знадобитися інше обладнання для забору крові в членів підрозділу, які є «ходячим» банком крові.

module-2-slide-15

Якщо ви берете кров у інших бійців підрозділу, EldonCard – це набір для визначення групи крові, який є переносним, компактним і простим у використанні. Він не вимагає охолодження, але потребує наявності чистої питної води. Є набори, доступні для індивідуального використання, а є військовий набір, який можна використовувати для більших груп.

Щоб запобігти та/або лікувати шок внаслідок внутрішньої кровотечі, вам може знадобитися застосування пристрою для компресії таза.

А щоб зменшити ризик кровотечі шляхом сприянню згортання крові, вам має бути доступна транексамова кислота (TXA).

module-2-slide-16

У комплектах CLS та СМС повинне бути обладнання для запобігання гіпотермії. Це можуть бути набори для запобігання гіпотермії (які забезпечують активну профілактику) та/або різні типи ковдр (які є пасивною формою запобігання гіпотермії).

Хоча в даних комплектах немає матеріалів, які конкретно стосуються лікування травм голови, у Формі DD 1380 можна задокументувати оцінку за AVPU, а набори бойових медиків включають форми для оцінки струсу мозку військових, які називаються MACE 2 (Military acute concussion evaluation 2), в основі яких лежать доказові настанови для оцінки черепно-мозкової травми.

module-2-slide-17

Військовий набір таблеток для лікування ран (Combat Wound Medication Pack, або CWMP) — це готова упаковка препаратів з дозами, спеціально підібраними для надання допомоги пораненим в бою. Набір містить анальгетики від легкого та помірного болю (мелоксикам і парацетамол), а також антибіотик, призначений для лікування проникаючих поранень (моксифлоксацин).

Набори бойових медиків містять додаткові ліки, що використовуються для лікування болю, який не знімається препаратами із CWMP, а також антибіотики для ВВ введення, які використовуються, якщо дозволяють час і ситуація. Існує кілька типів знеболювальних препаратів, які можна вводити перорально, інтраназально, ВВ чи ВК.

module-2-slide-18

За допомогою обладнання, про яке ми щойно говорили, можна провести лікування основних загрозливих для життя травм. Але є й інші травми, які слід враховувати, як-от травми очей, опіки чи незначні порізи на шкірі. Більшість наборів містять пресовану марлю або марлеві бинти, які використовуються для зупинки незначної кровотечі, покриття ран/опіків, тампонування ран, виступають у якості об’ємного матеріалу для тиснучих пов’язок або як підкладка під місця тиску при накладанні шин. Крім того, еластичні бинти, згадані раніше, можна використовувати для фіксації пов’язок або шин, або їх можна накласти щільніше, щоб створити прямий тиск на рану.

Травми очей є поширеною та складною для лікування травмою, тому жорсткі щитки для ока – пластикові або металеві куполоподібні жорсткі накладки – забезпечують захист від травм ока, при цьому уникаючи зайвого тиску на око та подальшого травмування.

module-2-slide-19

Переломи кісток є поширеною травмою, і комплекти CLS/CMC зазвичай мають обладнання для шинування переломів. Гнучким шинам можна надавати необхідної форми відповідно до різних переломів; однак для оптимального функціонування вони повинні бути належним чином зігнуті. Косинки можна використовувати для фіксації шини або для створення підтримуючої пов’язки через шию та плече. Перелом стегнової кістки іноді може спричинити травму гомілки, якщо під час шинування не буде застосовано тракцію, і тому деякі комплекти постачаються з тракційними шинами для попередження такої проблеми.

module-2-slide-20

Належне оформлення документів є обов’язком бійців-рятувальників та бойових медиків. Картка пораненого Форма DD 1380 TCCC – це затверджена Міністерством оборони США форма офіційної документації надання допомоги пораненому, куди вноситься вся інформація стосовно огляду і лікування (як зазначено в інструкціях TCCC). Заповнюється така картка на кожного пораненого перед передачею наступному медику та/або евакуацією до медичного закладу. Ця картка має бути в аптечці кожного військовослужбовця, бажано із заповненою заздалегідь інформацією щодо персональних даних, хоча додаткові копії також мають бути в комплектах CLS та CMC.

Хоча форма Запиту на евакуацію не є стандартною частиною сумки бійця-рятувальника чи бойового медика, деякі набори можуть містити дану форму або її шаблон, щоб допомогти у підготовці та власне надсиланні запиту на евакуацію (9-line). Часто це відбувається згідно з правилами підрозділу та бойовим завданням.

module-2-slide-21

Перевірки готовності обладнання та наявності витратних матеріалів мають вирішальне значення для кожної одиниці спорядження, яке має та/або використовує військовослужбовець. Ваше життя або життя вашого побратима може залежати від готовності та придатності вмісту індивідуальної аптечки, сумки бійця-рятувальника та бойового медика. Дуже важливо, щоб ви часто перевіряли обладнання до, під час і після всіх навчальних заходів і бойових завдань. Поповнюйте запаси за потреби.

module-2-slide-22

Деякі матеріали, які не вимагають стерильності або не руйнуються при доступі до повітря, як-от турнікети, доцільно вийняти із упаковки, щоб заощадити час на полі бою. Турнікет CAT, один із найпоширеніших турнікетів для кінцівок, має опцію конфігурації для кращого використання однією рукою. Конфігурацію можна змінити під час укомплектування або поповнення наборів медичного обладнання. У цьому відео описано, як змінити форму турнікету САТ.

ВІДЕО КОНФІГУРАЦІЯ ТУРНІКЕТА CAT ДЛЯ ШВИДКОГО ЗАСТОСУВАННЯ

Перегляньте свої набори та сумки

Переконайтеся, що все необхідне та відповідне обладнання знаходиться у ваших аптечках JFAK, наборах CLS та сумці CMC.

Цілісність пакування

Предмети, в яких порушена цілісність упаковки, слід замінити. Предмет у вакуумній упаковці, який під час перевірки виявився розгерметизованим, слід замінити.

Перевірте термін придатності

Ліки та багато матеріалів медичного призначення, наприклад гемостатичні пов’язки, мають термін придатності та номер партії. Перевірте термін придатності всіх ліків та іншого медичного обладнання та замініть, якщо термін придатності закінчився або він не перевищує очікуваний час виконання бойового завдання. Як правило, такі предмети, як турнікети, не мають терміну придатності, але переконайтеся, що засоби, схвалені Комітетом з ТССС, придатні до експлуатації та відповідають поточному поколінню (не були замінені на новішу модель тощо).

Іноді, часте використання обладнання під час тренувань впливає на його функцію (наприклад, вороток турнікета, який може тріснути та зламатися під час повторного використання), тому тренуйтеся на своєму спорядженні, але перед виконанням бойового завдання подбайте про нові запаси тих самих марок і моделей, з якими ви тренувалися.

module-2-slide-24

Усвідомлення того, які у вас є обмеження, допоможе вам надати найкращу медичну допомогу. Тренування з використанням обладнання зробить вас досвідченим у виконанні завдань, але якщо ви в бою працюєте з іншим обладнанням, то можете не зрозуміти, як використати той чи інший засіб у найвідповідальніший момент. Наприклад, якщо ви тренуєтеся з турнікетом CAT 7, тоді на полі бою працюйте саме з ним. Не носіть обладнання, яким ви не вмієте або не збираєтеся користуватися.

Ситуації з великою кількістю поранених можуть бути короткочасними або тривати кілька днів, тому сортуйте своє обладнання, врахувавши це. Спершу використовуйте аптечку пацієнта, щоб зберегти свої медичні запаси для інших постраждалих.

Перевіряйте своє спорядження вздовж і впоперек, щоб переконатися, що воно готове до використання на полі бою. Турнікети ламаються через багаторазове використання, тому, якщо ви тренуєтеся зі своїм обладнанням, обов’язково замініть або перевірте його перед боєм, щоб переконатися, що воно не підведе.

Тренуйтеся з більшим навантаженням, щоб підготуватися до суворих умов бою. Розуміння місцевості також допоможе вам адаптуватися до вимог у фізичній підготовці. Виконання бойових завдань у горах Афганістану відрізняється від рівнинних пустель Іраку, що визначає іншу підготовку.

Важливо розуміти потенційний вплив на вашу діяльність важкого військового спорядження, до якого додасться вага набору CLS чи сумки CMC. Це слід врахувати під час комплектування медичного обладнання та докласти всіх зусиль, щоб зменшити вагу, наскільки це можливо, без шкоди для надання допомоги пораненим.

module-2-slide-25

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ НЕСХВАЛЕНОГО ОБЛАДНАННЯ!

Деякі елементи аптечки JFAC вимагають спеціальних рекомендацій від CoTCCC. Рекомендації CoTCCC базуються на наукових дослідженнях, доказовій медицині, випробуваннях у тактичних умовах та досвіді, отриманому на полі бою. Завжди перевіряйте, чи ваші комплекти містять лише рекомендовані/схвалені CoTCCC вироби, і остерігайтеся несхваленого обладнання.

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ ПІДРОБОК!

Всюди є шахраї, які виробляють несправжнє, неякісне або нестандартизоване медичне обладнання, особливо те, що використовується в JFAK (турнікети та гемостатичні пов’язки).

ПЕРЕВІРТЕ ЕВАКУАЦІЙНЕ ОБЛАДНАННЯ, СПЕЦИФІЧНЕ ДЛЯ ВАШОГО ПІДРОЗДІЛУ.

Ноші слід перевірити на належне функціонування та відсутність пошкоджень; ремені нош повинні бути перевірені на справність фіксації та розміщення; спеціальне евакуаційне обладнання має перевірятися відповідно до рекомендацій/стандартів виробників або підрозділу.

module-2-slide-26

Тепер ви можете розпізнати основні елементи обладнання, яке зазвичай міститься в індивідуальних тактичних аптечках (JFAK), наборах бійців-рятувальників і сумках бойових медиків, розуміючи, що потреби бойового медика можуть відрізнятися в кожному індивідуальному випадку. Так само ви повинні вміти описати, як різні набори забезпечують надання ТССС згідно послідовності MARCH PAWS.

Знати, що спакувати у набір, може бути важко навіть для найдосвідченішого медика. Досвід інших може допомогти вам зрозуміти, що потрібно брати і у яких кількостях.

Перш ніж використовувати та поповнювати комплекти, переконайтеся, що вони непошкоджені. Пам’ятайте про всі свої активи: військових побратимів, які допоможуть вам переносити запаси; а також транспортні засоби (випадкові потенційно придатні автомобілі і призначені медичні транспортні засоби, такі як машини ЕМД).

Важливо знати своє обладнання, тому ви повинні попередньо тренуватися з ресурсами, які використовуватимете на полі бою.

module-2-slide-27

Щоб завершити цей модуль, перевірте вивчене за допомогою запитань, поданих нижче (відповіді знаходяться під зображенням).

module-2-slide-28

Перевірка вивченого

Відповіді

Який тип турнікету в сумці бойового медика використовується для зупинки масивної кровотечі в пахвовій (аксилярній) ділянці, джерело якої розміщене занадто високо, аби ефективно накласти турнікет на кінцівку?

Вузловий турнікет

Коли ви повинні перевіряти JFAK, набір бійця-рятувальника, сумку бойового медика та інші специфічні для роду війська медичні набори?

До, під час і після всіх навчальних заходів і бойових завдань.

module-2-slide-29

module-2-slide-30

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky