Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 22.05.2023

Модуль 04: Принципи надання допомоги в польових умовах

Допомога пораненим в польових умовах – це допомога, яку надає рятувальник або боєць, вже не перебуваючи під активним ворожим вогнем. Під час цієї фази є можливість використати більше часу в трохи безпечніших умовах для продовження надання медичної допомоги постраждалому.

Принципи надання допомоги в польових умовах

module-04-slide-01

Бойовий медик є першим медичним працівником, який надає допомогу пораненим та розпочинає більш складне лікування. Для цього важливо розуміти роль та обов’язки немедичного персоналу (військовослужбовців та бійців-рятувальників), який може надавати допомогу постраждалим/асистувати бойовим медикам на догоспітальному етапі.

module-04-slide-02

У модулі «Принципи надання допомоги пораненим в польових умовах» є 5 теоретичних та 2 практичні навчальні цілі. До теоретичних цілей навчання відносяться:

  1. Визначення важливості охорони та безпеки.
  2. Визначення основних принципів витягування/вивільнення постраждалих із транспортного засобу підрозділу.
  3. Визначення важливості та методів передачі інформації про постраждалих командуванню підрозділу та/або іншому медичному персоналу.
  4. Визначення відповідних тактичних даних і даних про пораненого при передачі інформації про пораненого.
  5. Визначення особливостей медичного сортування під час Допомоги в польових умовах.

До практичних цілей навчання відносяться:

  1. Демонстрація передачі інформації про поранених командуванню та/або іншому медичному персоналу.
  2. Демонстрація організації та сортування поранених у пункті збору поранених.

module-04-slide-03

Допомога в польових умовах є другою з трьох фаз ТССС. Вона надається тоді, коли рятувальник та поранений більше не знаходяться під прямою загрозою вогню з боку супротивника.

Саме це створює додатковий час та умови відносної безпеки для більш ретельної оцінки та лікування поранених.

Пам’ятайте, що в залежності від тактичної ситуації та наявності евакуаційних засобів тривалість фази Допомоги в польових умовах може варіюватися від кількох хвилин до годин.

module-04-slide-04

ОГЛЯД ПУНКТУ ЗБОРУ ПОРАНЕНИХ

Допомога пораненим в польових умовах, або TFC, – це допомога, яку надають перші рятувальники, бійці-рятувальники та/або бойові медики (CMC), коли більше немає прямої загрози чи активного ворожого вогню. TFC також охоплює надання допомоги у бойових/тактичних умовах при травмах, не пов’язаних з діями супротивника, наприклад поранення після стрибка з парашутом або автомобільної аварії.

Умови даного етапу забезпечують додатковий час і відносну безпеку медика, що дає можливість більш ретельно оцінити та лікувати поранених відповідно до алгоритму MARCH PAWS. Пам’ятайте, що тактична ситуація в будь-який момент може змінитись назад до фази Допомоги під вогнем.

module-04-slide-06

Хоча сценарії вивільнення пораненого можуть відрізнятися в залежності від підрозділу, бойового завдання і типу транспортного засобу, кілька основних принципів залишаться незмінними.

Безпека

Першим принципом є безпека. Уникайте появи більшої кількості поранених під час будь-яких спроб евакуації бійців. Сценарії вивільнення постраждалих можуть включати багато небезпечних моментів, включаючи вогонь, дим, вторинні вибухи, нестабільність пошкоджених транспортних засобів або будівель тощо.

MARCH

Другий принцип полягає в тому, аби пам’ятати про пріоритетність надання допомоги згідно алгоритму MARCH, і потреба у вивільненні постраждалого цього не змінює. Якщо рятівні втручання, такі як накладання турнікета, можна провести до вивільнення пораненого, це слід неодмінно зробити та надалі контролювати їх під час процесу вивільнення. Якщо поранений знаходиться у положенні, що унеможливлює проведення невідкладних рятівних втручань, його слід вивільнити максимально швидко та безпечно.

ТРЕНУВАННЯ

Третій принцип – тренування. Для медичного та немедичного персоналу важливо набувати та підтримувати навички вивільнення поранених із транспортних засобів підрозділу шляхом проведення тренінгів. Опановувати та відпрацьовувати дані навички слід перед відправленням у зону бойових дій та початком бойового завдання.

module-04-slide-07

Бойовий медик завжди повинен бути готовий прийняти поранених у зоні, що забезпечує належне укриття для можливості проведення рятівних втручань. Якщо можливо, дізнайтеся в особи, яка першою надавала допомогу бійцю (першого рятувальника), та постраждалого про механізм травми та надане лікування.

Завжди проводьте повторну оцінку рятівних втручань, які здійснювалися у фазах Допомоги під вогнем або Допомоги в польових умовах, за алгоритмом MARCH PAWS. Якщо рятувальник є біля вас, накажіть допомогти вам із оглядом та лікуванням пораненого. Рятувальники також можуть допомогти підготувати медичне обладнання, ноші для постраждалих та задокументувати основну інформацію.

Переконайтеся, що ви задокументували всі результати огляду та надане лікування у Картці пораненого Форма DD 1380 TCCC та прикріпили її до постраждалого.

module-04-slide-08

Встановіть периметр безпеки відповідно до стандартних операційних процедур вашого підрозділу та/або бойової підготовки.

Тактична ситуація є нестійкою і може швидко змінюватися. Слідкуйте за змінами тактичних умов та контролюйте безпеку свого оточення.

У постраждалих зі зміненим психічним станом (шок, травми голови, дія наркотиків тощо) має бути негайно вилучена зброя, засоби зв’язку та/або інше спецобладнання. Усі ці речі повинні перебувати під охороною у відповідального бійця.

module-04-slide-09

Доступне медичне обладнання на етапі допомоги в польових умовах обмежується тим, що мають при собі поранені (їх тактичні індивідуальні аптечки JFAK), інші рятувальники/бійці-рятувальники (тактична індивідуальна аптечка JFAK або набір бійця-рятувальника) та/або бойовий медик (сумка бойового медика, тощо). Пам’ятайте, що, за можливості, ви маєте в першу чергу скористатися вмістом тактичної індивідуальної аптечки пораненого.

Оскільки тактична ситуація може несподівано змінитися, рятувальники та бойові медики повинні бути готовими до швидкого переміщення разом із пораненим та усім медичним обладнанням.

module-04-slide-10

Дотримання алгоритму MARCH PAWS у фазі Допомоги в польових умовах дозволяє більш ретельно підійти до оцінки та лікування поранених у порівнянні з фазою Допомоги під вогнем.

Повна оцінка травм у тактичних умовах повинна проводитися згідно з алгоритмом MARCH PAWS.

MARCH

  • Масивна кровотеча (М – Massive bleeding)
  • Прохідність дихальних шляхів (А – Airway)
  • Дихання (R – Respiration/Breathing)
  • Кровообіг ( С – Circulation)
  • Гіпотермія/травми голови (Н – Hypothermia/Head injuries)

PAWS

  • Знеболення (P – Pain)
  • Антибіотики (А – Antibiotics)
  • Рани (W – Wounds)
  • Шини (S – Splinting)

Специфіка покрокової оцінки та лікування пораненого бойовим медиком відповідно до алгоритму MARCH PAWS буде розглянута в наступних модулях.

module-04-slide-11

Бойовий медик (CMC) повинен постійно спілкуватися з пораненим (якщо це можливо), підбадьорюючи, заспокоюючи та пояснюючи йому кожен етап надання допомоги. Поранення може викликати сильну тривогу та страх у бійця, не рахуючи бойову психічну травму. Відверта розмова з постраждалим про його поранення, заспокоєння шляхом опису наданого лікування, а також підкреслення того, що ви робите все можливе, щоб йому допомогти, може зменшити рівень тривоги.

Будьте чесними щодо отриманих травм, але зберігайте позитивне відношення щодо лікування та своєчасної евакуації. Діалог з пораненим допомагає оцінити його психічний стан, а розмова про процедури допомагає зберегти вашу власну зосередженість і впевненість, а також довіру постраждалого до вас.

Передавайте інформацію про травми поранених, їх стан, переміщення та поточне лікування (включно із попередніми записами у Картці пораненого Форма DD 1380 ТССС) рятувальникам, іншому медичному персоналу, а також тактичному командуванню.

Одразу повідомляйте тактичне командування про потребу в евакуації та комунікуйте з ним впродовж лікування поранених. Керівництво має розуміти потенційний вплив ситуації з постраждалими на бойове завдання. Тактичні стандартні операційні процедури підрозділу та/або бойова підготовка визначатимуть, хто має підтримувати зв'язок з системою евакуації, включаючи подання запитів на евакуацію MEDEVAC (9-line) та звіт(ів) MIST (Детальний огляд запиту MEDEVAC (9-line) та звіту MIST поданий у Модулі 21). Бойовий медик має допомогти в навчанні відповідних осіб надавати всю інформацію, необхідну для заповнення запитів та звітів про евакуацію.

Бойовий медик має продовжувати лікування пораненого до моменту передачі його на вищий або такий же рівень надання допомоги.

Приклад інформації, яка може знадобитися тактичному командуванню:

  • Яка кількість поранених?
  • Яка початкова категорія евакуації пораненого?
  • Хто постраждав (командир/особовий склад)?
  • Чи може поранений продовжувати вести бій (може ходити/лежачий)?
  • Терміновість евакуації?

module-04-slide-12

У тактичних стандартних операційних процедурах (СОП) підрозділу та/або бойовій підготовці чітко визначено, хто має підтримувати зв'язок із системою евакуації (координаційною групою медичної евакуації) для узгодженого виконання TACEVAC/MEDEVAC та контактувати з медичним персоналом. Сюди включено подання запитів на евакуацію MEDEVAC та звітів MIST, зокрема:

  • Кількість постраждалих
  • Отримані травми
  • Статус кожного постраждалого
  • Надане та необхідне лікування
  • Вимоги до медичного або евакуаційного обладнання

Записуйте та оновлюйте інформацію щодо оцінки та лікування поранених (включаючи проведені втручанням та введені ліки) у Картці пораненого ТССС Форма DD 1380, після чого повідомте ці дані медичному та/або евакуаційному персоналу під час передачі їм постраждалих.

module-04-slide-13

Медичне сортування (тріаж) — це розподіл поранених та обмежених ресурсів лікування відповідно до системи пріоритетів, спрямований на збереження якомога більшої кількості живих бійців на полі бою. Принцип медичного сортування – принести найбільшу користь максимальній кількості людей.

За наявності багатьох постраждалих, бойовому медику, перш ніж надавати допомогу чи асистувати іншим рятувальникам або медичному персоналу, може знадобитися провести сортування поранених у відповідності до пріоритету лікування (термінові, відтерміновані, легкі та очікувальні поранені) на основі тяжкості їх травм.

Зазвичай CMC надають допомогу найургентнішим постраждалим, тоді як інші рятувальники дбають про менш ургентних, спостерігають за станом бійців після екстрених втручань та допомагають підготувати їх до евакуації.

module-04-slide-14

Бойовий медик повинен враховувати пріоритети (згідно з алгоритмом MARCH) для встановлення черговості лікування/евакуації численних поранених у фазі надання допомоги в польових умовах. Це може бути складно, особливо коли медик та поранений знайомі один з одним (наприклад, з одного підрозділу).

Особливо важливо не витрачати обмежені ресурси (час, медичне обладнання та матеріали тощо) на пораненого, який, скоріше за все, не зможе дожити до наступного етапу медичної допомоги, оскільки це може поставити під загрозу життя постраждалих з вищим пріоритетом у лікуванні. Не слід залишати без уваги очікувальних поранених - їм слід надати допомогу після термінових та відтермінованих постраждалих, використовуючи час та ресурси, які залишились.

module-04-slide-15

На зображенні нижче наведено ключові особливості, які має врахувати командування підрозділу та медичний персонал при плануванні, створенні та використанні пунктів збору поранених для підтримки бойових дій:

  • Підтримка безпеки
  • Підтримка контролю та виконання наказів
  • Дотримання правил сортування та лікування відповідно до протоколів
  • Збереження обізнаності щодо змін тактичної ситуації
  • Підтримка організованості
  • Контроль медичного обладнання та матеріалів
  • Підтримка звітності про особовий склад та поранених

module-04-slide-16

Тактичні пункти збору поранених (Casualty Collection Points - CCP) мають розташовуватись недалеко від поля бою, де ймовірно можуть виникнути втрати; поблизу природних «стежок»; за можливості, вони мають забезпечувати відносне укриття та прикриття від ворога; а також мати доступ до шляхів евакуації.

module-04-slide-17

Медичний персонал несе відповідальність за все, що відбувається в пункті збору поранених, включаючи сортування, лікування та моніторинг стану постраждалих, підготовку та розміщення бійців для евакуації, звернення за потреби за допомогою до інших підрозділів, надання вказівок та рекомендацій командуванню щодо лікування та евакуації поранених, медичного обладнання та матеріалів.

В ідеальній схемі такого пункту існують окремі точки входу та виходу (які є потенційно небезпечними “вузькими місцями”, де може виникнути скупчення людей) для контролю потоку постраждалих. Приклад схеми ви можете побачити на зображенні нижче.

module-04-slide-18

Встановіть периметр безпеки відповідно до стандартних операційних процедур підрозділу та/або бойової підготовки.

module-04-slide-19

Переміщення поранених буде забезпечуватися особовим складом відповідно до стандартних операційних процедур підрозділу та/або бойової підготовки.

module-04-slide-20

Сортування поранених буде проводитись командуванням підрозділу.

module-04-slide-21

Після цього пацієнти будуть розміщені в пункті збору поранених, який повинен мати маркування/позначення.

module-04-slide-22

ТЕРМІНОВІ ПОРАНЕНІ

Ці поранені потребують негайного надання допомоги для порятунку життя та/або хірургічного втручання. Простіше кажучи, якщо не надати медичну допомогу, вони помруть. Ключ до успішного сортування — якнайшвидше виокремити цих осіб.

module-04-slide-23

ВІДТЕРМІНОВАНІ ПОРАНЕНІ

Ця категорія включає тих поранених, які, ймовірно, потребуватимуть хірургічного втручання, але їх загальний стан дозволяє відтермінувати його без значної загрози для життя, кінцівок або зору. Відтерміновані поранені потребують лікування (напр., оральні або ВВ рідини, шинування, антибіотики та знеболювальні засоби), але можуть за потреби почекати.

module-04-slide-24

ЛЕГКІ ПОРАНЕНІ

Постраждалих цієї категорії часто називають «пораненими на ногах». Хоча спочатку може здатися, що ці пацієнти є тяжкими, їхній фізіологічний стан є задовільним. Постраждалі з категорії легких можуть очікувати на допомогу до кінця процесу сортування.

module-04-slide-25

ОЧІКУВАЛЬНІ ПОРАНЕНІ

Поранені цієї категорії мають такі значні травми, що навіть якби вони були єдиними пораненими та мали доступ до оптимальних медичних ресурсів, їх виживання було б дуже малоймовірним. Незважаючи на це, пораненими в очікуванні не слід нехтувати. Їм слід за можливості полегшити стан та дати знеболювальні засоби. Очікувальні поранені заслуговують на повторне сортування, якщо це доречно.

module-04-slide-26

Медичний персонал несе відповідальність за все, що відбувається в пункті збору поранених, включаючи сортування, лікування та моніторинг стану постраждалих, підготовку та розміщення бійців для евакуації, звернення за потреби за допомогою до інших підрозділів, надання вказівок та рекомендацій командуванню щодо лікування та евакуації поранених, медичного обладнання та матеріалів.

В ідеальній схемі такого пункту існують окремі точки входу та виходу (які є потенційно небезпечними “вузькими місцями”, де може виникнути скупчення людей) для контролю потоку постраждалих. Приклад схеми ви можете побачити на зображенні нижче.

module-04-slide-27

Командування підрозділу вирішує, де буде зона розташування поранених перед евакуацією, а також забезпечує захист зон медичної/тактичної евакуації - MEDEVAC/ TACEVAC.

Медики є відповідальними за сортування поранених відповідно до пріоритету евакуації (Невідкладні/Пріоритетні/Звичайні поранені).

module-04-slide-28

НЕВІДКЛАДНА ЕВАКУАЦІЯ

Евакуація в межах 2 годин; необхідна при наявності критичної травми, яка загрожує життю. Приклади видів ушкоджень для даної категорії:

  • Значні поранення від саморобного вибухового пристрою
  • Вогнепальне або проникаюче поранення грудної клітки, живота або таза
  • Тупа травма грудної клітки, черевної порожнини або таза з підозрою на кровотечу, яка не може бути зупинена прямим тиском на рану
  • Прогресуюче порушення прохідності дихальних шляхів
  • Прогресуюча дихальна недостатність
  • Поранений без свідомості
  • Відома або підозрювана травма хребта
  • Геморагічний шок
  • Зовнішня кровотеча, яку важко зупинити
  • ЧМТ середнього/тяжкого ступеня
  • Опіки понад 20% загальної площі поверхні тіла

module-04-slide-29

ПРІОРИТЕТНА ЕВАКУАЦІЯ

Евакуація в межах 4 годин; необхідна при серйозних пораненнях. Приклади видів ушкоджень для даної категорії:

  • Ізольований відкритий перелом кінцівки з зупиненою кровотечею
  • Травма кінцівки з накладеним турнікетом
  • Проникаюча або інша серйозна травма ока
  • Значне пошкодження м’яких тканин без сильної кровотечі
  • Травма кінцівки з відсутнім дистальним пульсом
  • Опіки від 10% до 20% загальної площі поверхні тіла

module-04-slide-30

ЗВИЧАЙНА ЕВАКУАЦІЯ

Евакуація в межах 24 годин; необхідна при травмах легкого та середнього ступеня. Приклади видів ушкоджень для даної категорії:

  • Струс мозку (легка ЧМТ)
  • Вогнепальне поранення кінцівки - кровотеча зупинена без турнікета
  • Легке осколкове поранення м’яких тканин
  • Закритий перелом з наявним дистальним пульсом
  • Опіки <10% загальної площі поверхні тіла

module-04-slide-31

module-04-slide-32

Не кожна ситуація дає можливість створити окремі точки входу та виходу (як показано на першій схемі); легко зрозуміти, що наявність спільного входу та виходу до пункту збору поранених може створити проблему з потоком поранених, якщо одні з них будуть надходити, а інші - одночасно вибувати до точки евакуації.

Немедичне командування підрозділу зазвичай відповідає за безпеку, потік постраждалих і їх переміщення, а також за ситуацію поза пунктом збору поранених. Крім того, вони зобов’язані допомагати медикам, посилаючи підкріплення; скеровуючи тих, хто допомагає та переносить постраждалих на ношах; збираючи та перерозподіляючи спорядження та спецобладнання поранених; звітуючи перед вищим керівництвом; посилаючи запити на евакуацію постраждалих та облаштовуючи пункти CASEVAC або MEDEVAC, а також вирішуючи питання із тілами вбитих у бою.

Медичний персонал несе відповідальність за все, що відбувається в пункті збору поранених, включаючи сортування, лікування та моніторинг стану постраждалих, підготовку та розміщення бійців для евакуації, звернення за потреби за допомогою до інших підрозділів, надання вказівок та рекомендацій командуванню щодо лікування та евакуації поранених, медичного обладнання та матеріалів.

В ідеальній схемі такого пункту існують окремі точки входу та виходу (які є потенційно небезпечними “вузькими місцями”, де може виникнути скупчення людей) для контролю потоку постраждалих. Приклад схеми ви можете побачити на зображенні нижче.

module-04-slide-33

Встановіть периметр безпеки відповідно до стандартних операційних процедур підрозділу та/або бойової підготовки.

module-04-slide-34

Переміщення поранених буде забезпечуватися особовим складом підрозділу відповідно до стандартних операційних процедур підрозділу та/або бойової підготовки.

module-04-slide-35

Сортування поранених буде проводитись командуванням підрозділу

module-04-slide-36

ТЕРМІНОВІ ПОРАНЕНІ

Ці поранені потребують негайного надання допомоги для порятунку життя та/або хірургічного втручання. Простіше кажучи, якщо не надати медичну допомогу, вони помруть. Ключ до успішного сортування — якнайшвидше виокремити цих осіб.

module-04-slide-37

ВІДТЕРМІНОВАНІ ПОРАНЕНІ

Ця категорія включає тих поранених, які, ймовірно, потребуватимуть хірургічного втручання, але їх загальний стан дозволяє відтермінувати його без значної загрози для життя, кінцівок або зору. Відтерміновані поранені потребують лікування (напр., оральні або ВВ рідини, шинування, антибіотики та знеболювальні засоби), але можуть за потреби почекати.

module-04-slide-38

ЛЕГКІ ПОРАНЕНІ

Постраждалих цієї категорії часто називають «пораненими на ногах». Хоча спочатку може здатися, що ці пацієнти є тяжкими, їхній фізіологічний стан є задовільним. Постраждалі з категорії легких можуть очікувати на допомогу до кінця процесу сортування.

ОЧІКУВАЛЬНІ ПОРАНЕНІ

Поранені цієї категорії мають такі значні травми, що навіть якби вони були єдиними пораненими та мали доступ до оптимальних медичних ресурсів, їх виживання було б дуже малоймовірним. Незважаючи на це, пораненими в очікуванні не слід нехтувати. Їм слід за можливості полегшити стан та дати знеболювальні засоби. Очікувальні поранені заслуговують на повторне сортування, якщо це доречно.

module-04-slide-39

Морг для вбитих у бою не повинен бути в полі зору поранених, які отримали травми, що загрожують життю. Переконайтеся, що присутній принаймні один рятувальник для захисту та охорони персоналу моргу.

module-04-slide-40

Цей перехід включає підготовку пораненого до транспортування на одному із низки можливих евакуаційних засобів повітряного, наземного чи водного транспорту. Одними з важливих елементів у цій підготовці є закріплення усіх пов’язок і ременів, маркування поранених і заповнення карток поранених. Ці дії допоможуть забезпечити передачу пораненого до персоналу TACEVAC без проблем.

module-04-slide-41

Після виведення поранених розташуйте їх поблизу зони приземлення відповідно до пріоритету евакуації, визначивши Невідкладних, Пріоритетних, та Звичайних поранених.

module-04-slide-42

Медично регульоване переміщення поранених за допомогою спеціальних засобів для медичної евакуації. Вони обслуговуються медичним персоналом і, зазвичай, мають більше медичного обладнання, ніж немедичні евакуаційні засоби. Транспортні засоби MEDEVAC є попередньо визначеними засобами, які марковані Червоним Хрестом і не мають зброї для нападу, такої як ракети чи снаряди. Призначення MEDEVAC може включати як вивезення поранених з поля бою, так і переміщення поранених між лікувальними закладами.

module-04-slide-43

Нерегульоване переміщення поранених від місця отримання поранення до першого пункту надання хірургічної допомоги (2 етап медичної допомоги - медичний пункт батальйону/мобільна хірургічна бригада або 3 етап - медична рота бригади/військовий мобільний госпіталь). Платформи CASEVAC зазвичай є озброєними тактичними засобами, які не мають маркування Червоного Хреста. Це можуть бути літальні апарати, автомобілі або морські судна.

module-04-slide-44

module-04-slide-45

Медичний персонал несе відповідальність за все, що відбувається в пункті збору поранених, включаючи сортування, лікування та моніторинг стану постраждалих, підготовку та розміщення бійців для евакуації, звернення за потреби за допомогою до інших підрозділів, надання вказівок та рекомендацій командуванню щодо лікування та евакуації поранених, медичного обладнання та матеріалів.

В ідеальній схемі такого пункту існують окремі точки входу та виходу (які є потенційно небезпечними “вузькими місцями”, де може виникнути скупчення людей) для контролю потоку постраждалих. Приклад схеми ви можете побачити на зображенні нижче.

module-04-slide-46

Оскільки бойові ситуації відрізняються між собою, існує кілька різних потенційних схем пункту збору поранених. Точна його конфігурація буде залежати від СОП підрозділу, бойового завдання, тактичної ситуації, виду місцевості тощо; але організація пункту збору поранених завжди має слідувати певним принципам.

module-04-slide-47

Допомога пораненим в польових умовах – це допомога, яка надається після того, як бойовий медик і поранений більше не знаходяться під прямою загрозою ефективного вогню противника. Це створює додатковий час та умови відносної безпеки для більш ретельної оцінки та лікування поранених.

На даному етапі тактична ситуація може швидко змінюватися. Слідкуйте за змінами тактичних умов та зберігайте готовність до бою. Встановіть периметр безпеки відповідно до стандартних операційних процедур підрозділу та/або бойової підготовки. У постраждалих зі зміненим психічним станом має бути негайно вилучена зброя, засоби зв’язку та/або інше спецобладнання.

У фазі Допомоги в польових умовах слід діяти згідно з алгоритмом MARCH PAWS, який дозволяє ретельніше підійти до оцінки та лікування поранених у порівнянні з можливостями Допомоги під вогнем. Повна оцінка травм у тактичних умовах повинна проводитися згідно з алгоритмом MARCH PAWS.

На етапі Допомоги в польових умовах бойовий медик повинен спілкуватися з пораненим впродовж огляду та лікування; обмінюватися даними щодо постраждалого з іншими рятувальниками, бійцями-рятувальниками та медичними працівниками (за допомогою Картки пораненого DD 1380 ТССС); повідомляти статус постраждалого та вимоги до евакуації тактичному командуванню, а також спілкуватися з системою евакуації (TACEVAC), включаючи подання запиту на евакуацію MEDEVAC (9-line) та звітів MIST.

За наявності багатьох постраждалих, бойовому медику, перш ніж надавати допомогу чи асистувати іншим рятувальникам або медичному персоналу, може знадобитися провести сортування поранених у відповідності до пріоритету лікування (термінові, відтерміновані, легкі та очікувальні поранені) на основі тяжкості їх травм. Бойовий медик повинен дотримуватись алгоритму MARCH при визначенні пріоритетності лікування та евакуації численних поранених на етапі надання допомоги в польових умовах.

Пункти збору поранених (Casualty Collection Points - CCP) мають розташовуватись недалеко від поля бою, де ймовірно можуть виникнути втрати; поблизу природних «стежок»; за можливості, вони мають забезпечувати відносне укриття та прикриття від ворога; а також мати доступ до шляхів евакуації.

module-04-slide-48

Щоб завершити цей модуль, перевірте вивчене за допомогою запитань, поданих нижче (відповіді знаходяться під зображенням).

module-04-slide-49

Перевірка вивченого

Відповіді

Яка різниця між фазами Допомоги в польових умовах та Допомоги під вогнем?

Допомога пораненим в польових умовах – це допомога, яка надається після того, як бойовий медик і поранений більше не знаходяться під прямою загрозою ефективного вогню противника. Це створює додатковий час та умови відносної безпеки для більш ретельної оцінки та лікування поранених.

Правда чи ні: Під час Допомоги в польових умовах тактична ситуація може змінитися назад до фази Допомоги під вогнем у будь-яку мить.

Правда.

Що таке алгоритм MARCH PAWS?

На етапі Допомоги в польових умовах слід діяти згідно з алгоритмом MARCH PAWS для більш ретельного підходу до оцінки та лікування поранених у порівнянні з можливостями Допомоги під вогнем. Повна оцінка травм у тактичних умовах повинна проводитися згідно з наведеним алгоритмом.

Що таке сортування поранених?

Сортування поранених (тріаж) — це розподіл постраждалих та обмежених ресурсів лікування відповідно до системи пріоритетів, спрямований на збереження якомога більшої кількості живих бійців на полі бою.

Що таке пункт збору поранених?

Пункт збору поранених — це місце на полі бою для сортування, лікування, моніторингу стану, а також підготовки та розташування поранених для подальшої евакуації. Пункти збору поранених слід розташовувати недалеко від поля бою, де ймовірно можуть виникнути втрати; поблизу природних «стежок»; за можливості, вони мають забезпечувати відносне укриття та прикриття від ворога; а також мати доступ до шляхів евакуації.

module-04-slide-50

Протягом курсу ви ознайомитеся з кількома джерелами, але майте на увазі, що Настанови TCCC є основним керівництвом для оцінки стану та лікування поранених в умовах TCCC, а також базою для вашого тренування. Подібним чином, Військова версія видання «Догоспітальна підтримка життя при травмі» (Prehospital Trauma Life Support - PHTLS, Military Edition) навчає та закріплює принципи швидкої оцінки стану пацієнта з травмою, використовуючи поетапний підхід.

module-04-slide-51

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky