Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 25.05.2023

Модуль 14: Травми очей

Оцінка та надання допомоги при травмах очей є частиною етапу «H» у послідовності MARCH PAWS (включно з травмами голови).

Травми очей

module-14-slide-01

Бойовому медику, як першому медичному професіоналу, який надає допомогу пораненому та розпочинає більш складне спеціалізоване лікування в рамках безперервної догоспітальної допомоги, важливо розуміти ролі та обов’язки немедичного персоналу (усіх військовослужбовців і бійців-рятувальників), які можуть оцінювати та надавати допомогу/асистувати під час оцінки та лікування постраждалих із травмами очей на догоспітальному етапі.

module-14-slide-02

У модулі «Травми очей» є 1 теоретична і 2 практичні навчальні цілі (навички).

Теоретична навчальна ціль: описати базову допомогу при травмах очей відповідно до Настанов CoTCCC.

Практичні навчальні цілі: продемонструвати швидкий польовий тест гостроти зору та продемонструвати застосування жорсткого щитка для ока на постраждалому з травмою ока.

module-14-slide-03

Оцінка та лікування травм очей є частиною етапу «H» у послідовності MARCH PAWS (разом із травмами голови).

Пам’ятайте, що зараз ви перебуваєте в польових умовах, що дає відносну безпеку та час для ширшого обсягу оцінки та лікування, окрім невідкладної зупинки кровотечі, що загрожує життю, провівши лікування інших травм і профілактику потенційних ускладнень, включаючи лікування травм очей.

module-14-slide-04

У цьому відео представлено огляд травматичних ушкоджень очей. Ці травми можуть виникнути як під час навчання, так і під час бойових дій, і можуть призвести до значної втрати зору та сліпоти, якщо їх не виявити та не лікувати на догоспітальному етапі. Травми очей слід оцінювати після лікування інших небезпечних для життя травм.

Важливо пам’ятати, що більшості травм очей можна запобігти, якщо вдягнути захисні окуляри, які є частиною спорядження бійця. Якісні перевірені захисні окуляри дуже ефективно захищають від більшості металевих осколків та інших сторонніх тіл від вибухів тощо, які переважно спричиняють травми очей.

ОГЛЯД ТРАВМ ОЧЕЙ ВІДЕО

module-14-slide-06

Зір є одним із найважливіших органів чуття. Пошкодження ока внаслідок травми може бути незворотним і призвести до постійної втрати зору або сліпоти, якщо його не виявити та не лікувати належним чином і якомога раніше.

Запідозрити травму ока слід за такими ознаками:

  • Кровотеча навколо ока, всередині очного яблука, або кров витікає назовні з очного яблука
  • Видимі проникаючі поранення осколками або інші сторонні тіла в очному яблуці або очній ямці
  • Предмети, що виступають з очного яблука
  • Набряк або рвана рана очного яблука
  • Протрузія (випинання) очного яблука з очниці
  • Зниження зору і набряк обличчя в ділянці очей
  • Деформація або спотворення частин ока порівняно з нормою

module-14-slide-07

Якщо існує або підозрюється проникаюче поранення ока, необхідно виконати три кроки:

  1. Виконайте швидкий польовий тест гостроти зору та запишіть результати.
    • Швидке тестування гостроти зору включає здатність читати друкований текст, рахувати пальці, ідентифікувати рухи рукою та/або відрізняти світло від темряви.
  2. Накрийте уражене око жорстким щитком для ока, а НЕ тиснучою пов’язкою.
    • Тиснуча пов'язка може призвести до постійної втрати зору. Накладайте жорсткий щиток для ока лише на одне око, хіба що має місце пошкодження обох очей. Закриття обох очей перетворює ходячого пораненого на лежачого. Тактичні окуляри є хорошим засобом запобігання травмам очей; вони також можуть використовуватися для прикриття травмованого ока, якщо немає щитка.
  3. Дайте пораненому усі ліки з Набору таблеток для лікування бойових ран.
    • Одним із препаратів є моксифлоксацин (400 мг), який застосовують при травмах очей для запобігання інфекції. Якщо постраждалий не може приймати моксифлоксацин перорально, антибіотики слід вводити ВВ чи ВМ. Проникаюча травма ока не завжди може бути видимим пораненням від куль або осколків. Поріз або подряпина ока можуть бути незначними, проте мати такий же негативний ефект, спричиняючи витік вмісту ока. Якщо такий стан залишити без уваги, то навіть на перший погляд незначні травми ока можуть інфікуватися та спричинити втрату зору або навіть сліпоту.

Пам’ятайте: задокументуйте всі результати огляду (включаючи гостроту зору) і лікування у Картці пораненого Форма DD 1380.

module-14-slide-08

Швидке тестування гостроти зору НЕ є формальним скринінгом зору за допомогою таблиці Снеллена. Це швидка оцінка, яка включає перевірку здатності пораненого читати друкований текст, рахувати пальці, ідентифікувати рухи рукою або відрізняти світло від темряви.

Нехай поранений прикриє неуражене око. Не намагайтеся силою відкривати набрякле око, щоб провести перевірку гостроти зору.

На відстані витягнутої руки оцініть здатність пораненого:

  • Прочитати якийсь друкований текст (який ви тримаєте).
  • Якщо постраждалий не може прочитати текст, попросіть його порахувати пальці.
  • Якщо постраждалий не може порахувати пальці, попросіть його визначити рухи рукою (помахайте рукою перед ураженим оком).
  • Якщо постраждалий не може визначити рух рукою, попросіть його відрізнити світло від темряви (прикриваючи, а потім відкриваючи уражене око).
  • Повторіть процедуру для іншого ока.
  • Визначте гостроту зору на основі того, що бачить поранений (наприклад, може порахувати пальці на відстані 60 см [2 футів]).

Не забудьте задокументувати всі результати огляду (включаючи гостроту зору для обох очей) і наданої допомоги у Формі DD 1380 і прикріпити її до пораненого.

module-14-slide-09

Це відео демонструє проведення швидкого польового тесту гостроти зору пораненому з підозрою на травматичне ушкодження ока. Зауважте, що цю оцінку можна виконати швидко та легко.

Результати мають бути задокументовані у Картці пораненого Форма DD 1380.

ПРОВЕДЕННЯ ШВИДКОГО ПОЛЬОВОГО ТЕСТУ ГОСТРОТИ ЗОРУ ВІДЕО

Якщо є підозра на травму ока, надзвичайно важливо запобігти маніпуляціям або додатковій травмі, яка може спричинити подальше пошкодження ока. Цього можна досягти, використовуючи жорсткий щиток для захисту пошкодженого ока.

Важливо НЕ тиснути на око. Тиск може змусити внутрішній вміст ока вийти з очного яблука. Тиснучі пов'язки НЕ є частиною лікування травматичного ушкодження ока та можуть призвести до постійної втрати зору.

module-14-slide-11

Комерційно доступний жорсткий щиток для ока можна знайти в тактичній індивідуальній аптечці пораненого та у більшості медичних наборів.

Закріпіть жорсткий щиток поверх ока клейкою стрічкою під кутом 45 градусів через лоб і щоку. Для виступаючих за межі щитка або пронизуючих предметів виріжте отвір у щитку, щоб дозволити предмету пройти крізь нього та закріпіть щиток на місці. Якщо щиток не можна закріпити навколо стороннього тіла, використовуйте імпровізований щиток для ока (пінополістирольний або паперовий стаканчик тощо), щоб захистити та уникнути тиску або подальшого пошкодження травмованого ока.

НЕ НАМАГАЙТЕСЯ ВИДАЛИТИ СТОРОННЄ ТІЛО.

Жорсткі щитки для очей слід надягати на обидва ока ЛИШЕ тоді, коли ви впевнені або принаймні серйозно підозрюєте, що були пошкоджені обидва ока. Якщо пошкоджене лише одне око, не накладайте щиток на неуражене око з метою запобіганню рухів очима. Не доведено, що рухи погіршують прогноз для пошкодженого ока. Сліпота внаслідок розміщення захисних щитків на обох очах без необхідності є психологічно важкою і перетворює пораненого, який у змозі пересуватися, на лежачого.

Якщо немає щитка для очей, для захисту пошкодженого ока від подальших травм, маніпуляцій або тиску можна використовувати захисні окуляри, які є частиною спорядження бійця.

Якщо поранений у свідомості, дайте йому ліки з Військового набору таблеток для лікування ран, включаючи таблетку антибіотика (400 мг моксифлоксацину). Якщо неможливо прийняти пероральний антибіотик, який є у Наборі, тоді введіть внутрішньовенні або внутрішньом’язові антибіотики (див. Інструкції щодо застосування антибіотиків, розглянуті в наступному модулі).

Пам’ятайте, залишені без уваги навіть з виду незначні травми ока можуть інфікуватися та спричинити втрату зору або навіть сліпоту.

module-14-slide-12

Якщо є підозра на травму ока, надзвичайно важливо запобігти маніпуляціям або додатковій травмі, яка може спричинити подальше пошкодження ока. Цього можна досягти, використовуючи жорсткий щиток для захисту пошкодженого ока. Важливо НЕ тиснути на око. Тиск може змусити внутрішній вміст ока вийти з очного яблука. Тиснучі пов'язки НЕ є частиною лікування травматичного ушкодження ока та можуть призвести до постійної втрати зору.

module-14-slide-13

Задокументуйте всі результати оцінки та лікування у Картці пораненого Форма DD 1380 і прикріпіть її до пораненого. Обов’язково запишіть гостроту зору та всі введені ліки разом із часом введення.

module-14-slide-14

Це відео демонструє правильне накладання жорсткого щитка для ока постраждалому з підозрою на травматичне ушкодження ока. Зауважте, що дана допомога надається з метою уникнення подальших маніпуляцій з оком і уникнення будь-якого тиску на око під час лікування пораненого.

НАКЛАДАННЯ ЖОРСТКОГО ЩИТКА ДЛЯ ОКА ВІДЕО

module-14-slide-16

PDF 1 Картка практичної навички Швидкий польовий тест гостроти зору

Швидкий польовий тест гостроти зору

Читати pdf файл

PDF 2 Картка практичної навички Накладання жорсткого щитка для ока

Накладання жорсткого щитка для ока

Читати pdf файл

Якщо проникаюче поранення ока наявне або підозрюється:

  • Проведіть швидкий польовий тест гостроти зору та запишіть його результати.
    • Швидке тестування гостроти зору включає визначення здатності читати друкований текст, рахувати пальці, ідентифікувати рухи рукою та/або відрізняти світло від темряви.
  • Накрийте уражене око жорстким щитком, а НЕ тиснучою пов’язкою
    • Тиснуча пов'язка може призвести до постійної втрати зору.
    • Накладайте жорсткий щиток для ока лише на одне око, хіба що має місце пошкодження обох очей. Закриття обох очей перетворює ходячого пораненого на лежачого.
    • Тактичні окуляри є хорошим засобом запобігання травмам очей; вони також можуть використовуватися для прикриття травмованого ока, якщо немає щитка.
  • Дайте пораненому усі ліки з Військового набору таблеток для лікування ран.
    • Одним із препаратів є моксифлоксацин (400 мг), який вводять при травмах очей для запобігання інфекції.
    • Якщо постраждалий не може приймати моксифлоксацин перорально, антибіотики слід вводити ВВ чи ВМ.
    • Проникаюча травма ока не завжди може бути очевидним пораненням від куль або осколків. Поріз або подряпина ока можуть бути незначними, проте мати такий же негативний ефект, спричиняючи витік вмісту ока. Якщо такий стан залишити без уваги, то навіть на перший погляд незначні травми ока можуть інфікуватися та спричинити втрату зору або навіть сліпоту.

Пам’ятайте: Задокументуйте всі результати огляду (включаючи гостроту зору) і лікування у Картці пораненого Форма DD 1380.

module-14-slide-17

Щоб завершити цей модуль, перевірте вивчене за допомогою запитань, поданих нижче (відповіді знаходяться під зображенням).

module-14-slide-18

Перевірка вивченого

Відповіді

Яку пов'язку слід накласти при проникаючій травмі ока зі стороннім тілом, яке стримить з рани?

Для накриття та захисту пошкодженого ока слід використовувати жорсткий щиток для ока. Якщо в оці є стороннє тіло, яке виступає за межі жорсткого щитка, альтернативою може бути імпровізований щиток для ока (пінополістирольний або інший стаканчик тощо). Для захисту пошкодженого ока можна використовувати тактичні захисні окуляри. НЕ слід використовувати тиснучу пов’язку або пластир.

Коли при травматичних ушкодженнях очей слід використовувати тиснучу пов’язку?

Для лікування травматичного ушкодження ока тиснуча пов’язка або пластир не повинні застосовуватися НІКОЛИ.

Правда чи неправда: Очна таблиця Снеллена використовується для виконання швидкого польового тесту гостроти зору?

Неправда. Швидке тестування гостроти зору НЕ є формальним скринінгом зору за допомогою таблиці очей Снеллена. Це швидка оцінка, яка включає перевірку здатності пораненого читати друкований тест, рахувати пальці, ідентифікувати рухи рукою або відрізняти світло від темряви.

Правда чи неправда: Закривати жорстким щитком слід тільки травмоване око?

Правда. Жорсткі щитки для очей слід надягати на обидва ока ЛИШЕ тоді, коли ви впевнені або принаймні серйозно підозрюєте, що були пошкоджені обидва ока. Якщо пошкоджено лише одне око, не накладайте щиток на неуражене око з метою запобіганню рухів очима. Не доведено, що рухи погіршують прогноз для пошкодженого ока. Сліпота внаслідок розміщення захисних щитків на обох очах без необхідності є психологічно важкою і перетворює пораненого, який у змозі пересуватися, на лежачого.

module-14-slide-19

module-14-slide-20

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky