Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 02.07.2022

3. Медична допомога в тактичних умовах. Прохідність дихальних шляхів

Додати до обраного
Читати PDF
Завантажити PDF
Вступ

Медична допомога в тактичних умовах — це допомога, яка надається рятувальником або іншим бійцем підрозділу одразу після виходу з-під ворожого вогню. Це також стосується ситуацій з травмуванням не під ворожим вогнем. Доступне медичне обладнання обмежується тим, що переноситься особовим складом підрозділу на полі бою. Час евакуації до медичного закладу може значно коливатись. Невідкладна допомога в тактичних умовах дозволяє виграти час і трохи безпеки для надання подальшої медичної допомоги.

Але слід пам'ятати — ефективний ворожий вогонь може поновитися в будь-який час.

Після надання медичної допомоги з контролю кровотеч в тактичних умовах слід зосередитися на прохідності дихальних шляхів і частоті дихальних рухів поранених. При цьому слід забрати зброю у поранених зі зміненим станом свідомості, а також забезпечити комунікацію та перерозподілити важливі складові місії. У цій частині ви ознайомитеся з тим, як відкрити дихальні шляхи за допомогою підйому підборіддя / висовування нижньої щелепи, носоглоткового повітроводу або розміщення пораненого у позицію відновлення. Якщо ці методи виявляться неефективними, слід розглянути можливість хірургічного доступу до дихальних шляхів.

Цілі
  • ФОРМУЛЮВАННЯ загальних причин зміни стану свідомості на полі бою.
  • ВИЗНАЧЕННЯ причин, чому слід роззброїти пораненого зі зміненим станом свідомості.
  • ОПИС методів контролю повітряних шляхів і відповідних пристроїв, придатних для використання на тактичному рівні.
  • ДЕМОНСТРАЦІЯ рекомендованих процедур хірургічної крікотиреотомії.
Відео 3.1: Медична допомога в тактичних умовах: контроль прохідності дихальних шляхів

 

Завантажити відео

Відео 3.2: Підйом підборіддя / висовування нижньої щелепи

 

Завантажити відео

Відео 3.3: Носоглотковий доступ до дихальних шляхів

 

Завантажити відео

Відео 3.4: Відкрита крікотиреотомія з використанням бужа

 

Завантажити відео

Відео 3.5: Невідкладна крікотиреотомія

 

Завантажити відео

Відео 3.6: Стандартна техніка крікотиреотомії

 

Завантажити відео

Керівні принципи та ключові моменти

Сортування поранених відповідно до вимог.

У поранених зі зміненим психічним статусом слід негайно забрати зброю для надійного зберігання, забезпечити комунікацію та перерозподілити важливі складові місії.

  • Ключові моменти сортування поранених

    Можливі причини зміненого психічного статусу: черепно-мозкова травма (ЧМТ), шок, гіпоксія та знеболювальні препарати. Поранений може протистояти роззброєнню. Може бути корисним сказати «нехай Сміт потримає вашу зброю, поки я проведу обстеження», щоб поранений погодився віддати зброю.

Контроль прохідності дихальних шляхів
  1. Поранений у свідомості без порушення прохідності дихальних шляхів:
    • Потреба у втручанні для контролю дихальних шляхів відсутня
  2. Поранений у непритомному стані без обструкції дихальних шляхів:
    • Підняти підборіддя чи висунути верхню щелепу або
    • Ввести носоглотковий повітропровід або
    • Ввести надгортанний повітропровід
    • Розмістити пораненого у позицію відновлення
  3. Поранений з непрохідністю чи загрозою непрохідності верхніх дихальних шляхів:
    • Дозвольте пораненому у свідомості прийняти будь-яку зручну для прохідності дихальних шляхів позицію, включно з сидячою
    • Застосуйте підняття підборіддя або маневр висовування нижньої щелепи
    • Застосуйте аспірацію з ротової порожнини за доцільності та наявності мокротиння або крові
    • Носоглотковий повітровід або
    • Надгортанний повітровід (якщо поранений непритомний)
    • Помістіть непритомного пораненого в положення відновлення
  4. Якщо попередні заходи не успішні, виконайте хірургічну крікотиреотомію, використовуючи одну з таких методик:
    • Відкрита хірургічна техніка із застосуванням бужа, використовуючи трубку (канюлю) з манжетою - зовнішній діаметр менш як 10 мм, внутрішній діаметр 6-7 мм, довжина всередині трахеї 5-8 см
    • Стандартна відкрита хірургічна техніка з використанням трубки (канюлі) з манжетою — зовнішній діаметр менш як 10 мм, внутрішній діаметр 6-7 мм, довжина всередині трахеї 5-8 см
    • Якщо поранений перебуває у свідомості, використовуйте лідокаїн для знеболення
  5. Стабілізація шийного відділу хребта не є необхідною для поранених, які отримали тільки проникаючі травми.
  6. Контролюйте насичення гемоглобіну киснем у поранених, щоб краще оцінити прохідність дихальних шляхів.
  7. Завжди пам'ятайте, що стан дихальних шляхів пораненого може змінюватися з часом і вимагає частого переоцінювання.

  • Ключові моменти контролю прохідності дихальних шляхів
    • Позиція відновлення захищає від блювання й аспірації. Ще раз відзначимо, що при проникаючих травмах голови та шиї стабілізація шийного відділу хребта не потрібна.
    • Поранені з важкими травмами обличчя часто можуть забезпечити прохідність своїх дихальних шляхів за допомогою сидячої позиції з нахилом уперед. Дозвольте їм самостійно прийняти таку позицію, якщо їм це вдається. Можливо, вам доведеться зробити хірургічну маніпуляцію на дихальних шляхах в позиції пораненого сидячи.
    • Для надгортанного повітропроводу найкраще годиться I-Gel, оскільки наповнена гелем манжета спрощує його введення без необхідності роздування та моніторингу. При використанні надгортанного повітропроводу з наповненою повітрям манжетою слід контролювати тиск у ній, щоб уникнути надмірного надуву, особливо під час тактичної евакуації повітряним шляхом зі супутніми перепадами тиску.
    • У поранених з травмами обличчя і рота або опіками обличчя та підозрою на інгаляційне ураження дихальних шляхів метод введення носоглоткового або надгортанного повітроводу може виявитися непридатним, а тому знадобиться хірургічна крікотиреотомія.
    • Хірургічну крікотиреомію не слід здійснювати у поранених без свідомості, які не мають безпосереднього ураження дихальних шляхів, окрім випадків, коли введення носоглоткового та/або надгортанного повітроводу не забезпечило прохідність дихальних шляхів.

    Крікотиреомія є складною у виконанні. Військовим медикам часто не вдається її належне проведення безпосередньо на полі бою: відсоток невдач складає 33%. Це технічно найскладніша процедура для медиків, санітарів та рятувальників.

    В процесі підготовки військові медики повинні виконати крікотиреотомію щонайменше п'ять разів на анатомічно реалістичній моделі.

Підсумок

Заберіть зброю у пораненого зі зміненим станом свідомості, а також забезпечте комунікацію та перерозподіліть важливі складові місії.

Забезпечте прохідність дихальних шляхів за допомогою підйому підборіддя / висовування нижньої щелепи або введення носоглоткового повітроводу.

Якщо не вдалося, виконайте крікотиреотомію.

Аналіз застосування крікотиреотомії в Іраку та Афганістані

Robert L. Mary, MD; Alan Frankfurt, MD

The Journal of Special Operations Medicine

J Spec Oper Med. 2012 Spring;12(1):17-23.

  • Опис із ключовими моментами:

    Історичний огляд сучасних військових конфліктів свідчить, що проблеми з прохідністю дихальних шляхів є причиною 1-2% від загальної кількості бойових втрат. У цьому дослідженні розглядається специфічне втручання, а саме догоспітальна крікотиреотомія у бойових умовах, із використанням щонайширших досліджень цивільних медиків як історичний контроль.

    Більшість пацієнтів, яким зробили догоспітальну крікотиреотомію, померли (66%). Найбільша кількість серед тих, хто вижив отримали вогнепальні поранення обличчя та/або шиї (38%), далі слідує група з вибуховими травмами обличчя, шиї та голови (33%). У військових медиків при виконанні цієї процедури відсоток невдач складає 33% в порівнянні з 15% у лікарів і парамедиків. Незначні ускладнення спостерігалися в 21% випадків. Коефіцієнт виживання та відсоток ускладнень в історичних цивільних дослідженнях медиків, які виконували догоспітальну крікотиреотомію, є аналогічним. Однак відсоток невдач для військових медиків є в три-п'ять разів вищим, ніж в аналогічних цивільних дослідження.

РЕЗУЛЬТАТИ
медпункт порівняно з польовими умовами

Число виконаних догоспітальних крікотиреотомій

Кількість тих, хто вижив

Успішні

Неуспішні

Результати невідомі

Батальйонний медпункт

27 (38%)

10 (37%)

21 (77%)

4 (15%)

2 (7%)

Польові умови

45 (62%)

14 (31%)

28 (62%)

15 (33%)

2 (4%)

i2 

ЧИТАТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ

Підсумкове послання:

У військових медиків при виконанні цієї процедури коефіцієнт невдач складає 33%.

Історичний контроль свідчить, що військовим медикам часто не вдається успішне виконання цієї процедури безпосередньо на полі бою.

Це технічно найскладніша процедура для медиків, санітарів і рятувальників.

Порівняння двох відкритих хірургічних методів крікотиреотомії, виконуваних військовими медиками з використанням кадавер-моделі

Robert L. Mary, MD; Alan Frankfurt, MD

The Journal of Special Operations Medicine

J Spec Oper Med. 2012 Spring;12(1):17-23.

  • Огляд з ключовими моментами:

    CricKey — це новий хірургічний крікотиреотомічний пристрій, який об’єднує в собі функції трахеального гака, стилета, дилататора та бужа у поєднанні з канюлею Мелкера для дихальних шляхів. У цьому дослідженні порівнюється хірургічна крікотиреотомія зі стандартною відкритою процедурою з методикою CricKey.

    Серед учасників були військові медики армії США, акредитовані на базовому рівні екстреної медичної допомоги. Після короткого ознайомлення з анатомією та демонстрації процедур 15 військових медиків з мінімальною підготовкою виконували в довільному порядку стандартну відкриту хірургічну крікотиреотомію та хірургічну крікотиреотомію методом CricKey на трупах. Військові медики продемонстрували швидшу вставку трубки методом CricKey у порівнянні зі стандартною відкритою хірургічною технікою. Успішність першого проходу суттєво не різнилася між техніками.

i3 

Порівняння двох відкритих хірургічних методів крікотиреотомії, виконуваних військовими медиками з використанням кадавер-моделі.

i4 

ЧИТАТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ

Підсумкове посилання

Медики змогли вставити трубку методом Cric-Key дещо швидше (34 сек проти 65 сек).

Хоча дані не є статистично значущим, при відкритій хірургічній техніці було три невдачі, а при Cric-Key — жодної.

У тестових умовах операція методом Cric-Key виконувалася медиками швидше і давала кращі результати як порівняти з відкритою хірургічною технікою.

Товщина стінки грудної клітки у військовослужбовців: наслідки для торакоцентезу за допомогою голки при напруженому пневмотораксі

COL H. Theodore Harcke, MC USA, COL H. Theodore Harcke, MC USA; LCDR Lisa A. Pearse, MC USN; COL Angela D. Levy, MC USA; John M. Getz, BS; CAPT Stephen R. Robinson, MC USN

Military Medicine, Vol. 172, December 2007

  • Огляд з ключовими моментами:

    Керівні принципи забезпечення життєдіяльності при важких травмах та доктрина догляду за пораненими рекомендують застосовувати торакоцентез за допомогою голки (торакостомію) для екстреної допомоги при напруженому пневмотораксі. У надзвичайних ситуаціях необхідна відтворювана, проста й ефективна стандартна методика для допомоги при такому загрозливому для життя стані як пневмоторакс. У цьому дослідженні оцінено товщину стінки грудної клітки у військових передового розгортання трьох родів військ методом ретроспективного аналізу результатів автопсії з використанням мультидетекторної КТ трупів загиблих військових в Інституті патології Збройних Сил.

    Якщо торакоцентез виконується ангіокатетером або голкою недостатньої довжини, то процедура буде невдалою. Рекомендовані процедури для торакоцентезу за допомогою голки з метою усунення напруженого пневмотораксу слід адаптувати до використання ангіокатетера або голки достатньої довжини. Ангіокатетер завдовжки 8,255 см (3.25 дюйми) досягає плеврального простору в 99% випадків у цій серії.

i5 

ЧИТАТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ

Підсумкове послання:

При напруженому пневмотораксі порушується функція як легень, так і серця, що спричиняє дихальну недостатність і шок.

Допомога полягає у випусканні стиснутого повітря з плевральної порожнини.

Рекомендоване анатомічне місце для введення катетера для екстреної допомоги при пневмотораксі — це другий міжреберний простір по середньоключичній лінії.

За недоступності другого міжреберного простору по середньоключичній лінії в польових умовах, наприклад із-за рани, військового спорядження або положення пораненого, торакоцентез за допомогою голки здійснюється в прилеглому місці.

Відзначено кілька випадків смерті поранених через недостатню для проходження через грудну стінку довжину голки.

Раніше використовувані 5-сантиметрові (2 дюйми) голки виявилися закороткими.

Голки завдовжки 8,255 см (3.25 дюйми) пройдуть через грудну стінку у 99% випадків.

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky