Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 23.05.2023

Модуль 06: Зупинка масивної кровотечі

Під час надання допомоги пораненим в бою рання зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі є найбільш важливим втручанням. Кровотеча залишається ведучою причиною смерті на полі бою, якій можна було б запобігти.

Зупинка масивної кровотечі

module-06-slide-01

Під час цього модуля ми познайомимо вас із методами виявлення та зупинки масивної кровотечі. Практичне застосування цієї інформації у формі відпрацювань на станціях навичок і тренувань за допомогою сценаріїв бойової травми відбуватиметься протягом решти курсу. Це також буде оцінено наприкінці курсу під час вашого підсумкового іспиту.

Як бойовий медик, ви є першим медичним працівником, який надає допомогу пораненому та починає більш складне лікування. Таким чином, важливо, щоб ви розуміли ролі та обов’язки немедичного персоналу (ASM і CLS), який може оцінювати поранених і надавати допомогу на догоспітальному етапі.

module-06-slide-02

Є п’ять теоретичних і дев’ять практичних навчальних цілей для модуля «Зупинка масивної кровотечі». Теоретичні навчальні цілі полягають у визначенні:

  1. небезпечної для життя кровотечі,
  2. важливості раннього накладання турнікетів на кінцівки для зупинки небезпечної для життя кровотечі
  3. анатомічних ділянок для застосування прямого та непрямого тиску для зупинки кровотечі
  4. ризиків, пов'язаних з накладанням імпровізованого турнікета для кінцівок, та
  5. принципи тампонування рани.

Практичні навчальні цілі полягають у тому, щоб продемонструвати

  1. оцінку ефективності раніше накладених турнікетів для зупинки кровотечі,
  2. правильне застосування турнікета для кінцівок, рекомендованого CoTCCC,
  3. застосування імпровізованого турнікета для кінцівок,
  4. застосування гемостатичної повʼязки, рекомендованої CoTCCC,
  5. тампонування рани та накладання компресійного бандажа/тиснучої пов'язки
  6. імпровізований метод зупинки вузлової кровотечі за допомогою гемостатичної пов'язки та прямого тиску,
  7. застосування вузлового турнікета, рекомендованого CoTCCC,
  8. застосування гемостатика, що вводиться в рану і
  9. застосування пристрою для закриття рани.

module-06-slide-03

Масивну кровотечу необхідно виявити та зупинити якомога раніше.

Зазвичай це відбувається у фазі Допомоги під вогнем за допомогою турнікетів для кінцівок і в фазі Допомоги в польових умовах за допомогою додаткових технік, про які ви дізнаєтесь у цьому модулі.

Тим не менш, постраждалий і всі втручання повинні постійно повторно оглядатись на всіх етапах надання допомоги. Це може вимагати від вас певних дій для забезпечення зупинки кровотечі.

module-06-slide-04

Важливо вміти швидко ідентифікувати кровотечу, що загрожує життю, і негайно провести втручання відповідно до рекомендацій CoTCCC.

Під час Допомоги під вогнем це зазвичай означає швидкий огляд на наявність видимої загрозливої для життя кровотечі і накладання турнікета “високо та туго”.

Відносна безпека, а також додатковий час, які з'являються у фазі Допомоги в польових умовах, дозволяють більш ретельно підійти до оцінки та лікування на етапі “M” у MARCH PAWS, а саме зупинки Масивної кровотечі, що є першим пріоритетом надання допомоги.

module-06-slide-05

Це відео містить огляд підходу до оцінки та лікування масивної кровотечі в фазі Допомоги в польових умовах

МАСИВНА КРОВОТЕЧА ОГЛЯД НАДАННЯ ДОПОМОГИ В ПОЛЬОВИХ УМОВАХ

Бойовий медик має більше підготовки та досвіду, ніж рятувальники, які першими надають допомогу (ASM та CLS), і має більше засобів для лікування масивної кровотечі.

Окрім турнікетів для кінцівок, гемостатичних пов’язок та компресійних бандажів, бойовий медик має додаткові інструменти, зокрема гемостатики, що вводяться в рану (XSTAT), вузлові турнікети, IT Clamp (пристрій для закриття ран) тощо.

module-06-slide-07

Під час проведення Оцінки травм у тактичних умовах (Tactical Trauma Assessment - TТА) будь-які втручання, виконані в фазі Допомоги під вогнем, повинні бути повторно оцінені.

Необхідно оцінити ефективність накладених раніше турнікетів (кровотеча зупинена, дистальний пульс відсутній).

Якщо турнікет неефективний, затягніть його сильніше та/або накладіть другий турнікет поряд і проксимальніше до першого.

Оцініть наявність нерозпізнаної кровотечі та проконтролюйте всі джерела кровотечі. Якщо цього ще не було зроблено, накладіть рекомендований CoTCCC турнікет для кінцівок у випадку небезпечної для життя зовнішньої кровотечі (анатомічно для цього доступної) або у випадку будь-якої травматичної ампутації. Накладіть турнікет безпосередньо на шкіру на 5-8 см (2-3 дюйми) вище місця кровотечі. Якщо кровотеча не зупинилася за допомогою першого турнікета, накладіть другий турнікет поруч із першим.

module-06-slide-08

module-06-slide-09

Застосування засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) в ТССС залежить від ситуації.

Наприклад, під час Допомоги під вогнем немає часу турбуватися про ЗІЗ, хоча ваші тактичні рукавички пропонують певний рівень захисту. Однак, опинившись у фазі Допомоги в польових умовах, коли це можливо, рятувальники повинні одягати безлатексні рукавички як запобіжний захід.

Рукавички є в більшості комплектів спорядження, включаючи JFAK, набір бійця-рятувальника та сумку бойового медика.

module-06-slide-10

Раннє виявлення тяжкої кровотечі має вирішальне значення, оскільки...

На зображенні нижче показані ознаки незупиненої небезпечної для життя кровотечі, яка, можливо, не були помічена або не була належним чином зупинена в фазі Допомоги під вогнем.

До них належать:

Пульсуюча кровотеча

Це артеріальна кровотеча, найсерйозніший тип кровотечі. Оскільки артеріальна кров тече від серця, вона насичена киснем і яскраво-червона. Вона також буде викидатися з кожним ударом серця в ритмічній послідовності.

Невпинна кровотеча

При цьому типі кровотечі кров витікає рівномірно. Якщо це велика вена, кровотеча може бути досить інтенсивною. Коли відбувається пошкодження/розрив вени, стінки більшості вен спадуться, що допоможе уповільнити кровотечу. Якщо це глибока вена, наприклад клубова вена, то кровотечу може бути так само важко зупинити, як і артеріальну.

Яскраво-червона кров, що збирається на землі або просочує верхній одяг.

Колір крові, який ви бачите, може вказувати на те, звідки може походити кровотеча. У цьому випадку яскраво-червона кров вказує на те, що вона насичена киснем і, ймовірно, це артеріальна кровотеча.

Кров тече в місці травматичної ампутації руки або ноги

У цьому випадку виникає велика кровотеча через те, що не всі пошкоджені кровоносні судини зможуть скоротитися. Другий тип травматичної ампутації відбувається, коли кінцівка повністю відривається від тіла. До того, як артерії спазмуються (менше 1 хвилини) може бути втрачено до 1 л крові.

Неефективна повʼязка

Перевʼязувальний матеріал, що просочується кров’ю, зазвичай вказує на те, що пошкодження вимагає накладання турнікету, або пов’язка накладена неправильно.

Усі видимі незупинені кровотечі, загрозливі для життя, слід негайно зупинити.

module-06-slide-11

На зображенні нижче розповідається про ознаки незупиненої небезпечної для життя кровотечі, яка, можливо, не були помічена або належним чином зупинена під час Допомоги під вогнем.

До них відносяться пульсуюча кров, постійна невпинна кровотеча з рани, скупчення крові на землі або просочування одягу чи пов’язок, або кров, що тече в місці травматичної ампутації руки чи ноги.

Будь-яку видиму незупинену кровотечу, що загрожує життю, слід негайно зупинити.

У поранених бійців рання зупинка значної зовнішньої кровотечі є найважливішим втручанням. Кровотеча залишається основною причиною смерті, якій можна було б запобігти, під час бойових дій.

Раннє використання турнікету запобігає знекровленню внаслідок кровотечі з кінцівки і рятує життя.

Накладання турнікета без показів для цього є частим явищем (навіть якщо фаза Допомоги під вогнем розглядається як показ сама по собі). Ускладнення, пов’язані з накладанням турнікета, зустрічаються рідко, якщо турнікет використовується відносно недовго.

module-06-slide-12

  1. Звільніть рану від одягу, оцініть джерело кровотечі (перевірте наявність нерозпізнаної кровотечі) і зупиніть усі джерела кровотечі.
  2. Зупиніть небезпечну для життя зовнішню кровотечу (якщо місце анатомічно придатне для накладання турнікета) або кровотечу внаслідок травматичної ампутації
  3. Пам’ятайте: кровотечу слід зупинити в межах 1 хвилини, а турнікет повністю закріпити в межах 3 хвилин.
  4. Час накладання турнікета має бути задокументовано на самому турнікеті та в Картці пораненого Форма DD 1380 під час Допомоги в польових умовах (TFC) і в жодному разі не під час Допомоги під вогнем (CUF).

module-06-slide-13

Ефективність турнікета можна оцінити, переконавшись, що кровотеча зупинилася, і перевіривши пульс на кінцівці дистальніше від накладеного турнікета.

Якщо кровотеча продовжується або ви виявляєте пульс, затягніть накладений турнікет сильніше або накладіть другий турнікет поруч із першим проксимальніше на кінцівці.

Завдяки ефективності при зупинці кровотечі, швидкості, з якою вони можуть бути накладені, і відсутності потреби утримувати постійний прямий тиск на місці кровотечі, турнікети є найкращим варіантом для тимчасового контролю небезпечних для життя кровотеч з кінцівок в тактичному середовищі.

module-06-slide-14

Як згадувалося в попередніх модулях, постраждалих може бути багато, і вам, як бойовому медику, може знадобитися провести сортування поранених та скоординувати дії інших рятувальників, перш ніж розпочати огляд кожного пораненого окремо. Сортування забезпечує належне використання доступного часу, персоналу та медичних засобів для тих, хто цього потребує в першу чергу.

Масивна кровотеча є пріоритетом лікування №1.

module-06-slide-15

Оцінка травм у тактичних умовах (Tactical trauma assessment - TTA), як ви дізналися в попередньому модулі, включає перевірку з голови до ніг на наявність будь-якої нерозпізнаної кровотечі, що загрожує життю (“blood sweep”).

Огляд на наявність масивної кровотечі – це візуальна і пальпаторна перевірка пораненого спереду та ззаду від голови до ніг, включаючи шию, ділянки під руками та пахову зону.

module-06-slide-16

Турнікет — це пристрій, який накладається на руку або ногу, що кровоточить, і діє шляхом стиснення великих кровоносних судин (артерій і вен) зупиняючи кровотік в травмованій кінцівці.

Якщо ви зауважили незупинену сильну кровотечу, слід швидко накласти рекомендований CoTCCC турнікет для кінцівок там, де це анатомічно можливо.

Спочатку слід використати турнікет пораненого з його тактичної індивідуальної аптечки JFAK.

Якщо це неможливо або потрібен більше, ніж один турнікет, скористайтеся наступним доступним варіантом, наприклад, візьміть турнікет з запасів обладнання підрозділу.

Пам'ятайте, що турнікет призначений для одноразового використання.

Кожен боєць повинен мати новий турнікет у своїй JFAK або наборі для медичної допомоги.

Ніколи не беріть в бій турнікет, який перед тим використовувався для тренування, оскільки існує великий ризик виходу його з ладу.

module-06-slide-17

Турнікети, які були накладені під час Допомоги під вогнем, повинні бути повторно оцінені на ефективність, як тільки поранений потрапляє на етап Допомоги в польових умовах.

Крім того, під час Допомоги під вогнем через необхідність турнікети часто накладаються поспішно, поверх одягу, за принципом «високо і туго», особливо якщо місце кровотечі не видно відразу.

Під час Допомоги в польових умовах є більше часу, щоб звільнити рану від одягу та визначити фактичне місце кровотечі. Турнікет слід накладати більш прицільно, на 5-8 см (2–3 дюйми) над раною та безпосередньо на шкіру, щоб максимізувати ефективність і звести до мінімуму кількість здорових тканин, на які може вплинути турнікет, розміщений занадто високо на кінцівці.

Якщо кровотеча не зупиняється, і дистальний пульс не зникає після того, як у фазі CUF або TFC було накладено перший турнікет, вам може знадобитися затягнути його сильніше та/або застосувати другий турнікет поруч, проксимальніше до першого.

Пам’ятайте: не накладайте турнікети на коліно, лікоть, кобуру чи інше спорядження, а також на кишені, що містять об’ємні предмети.

module-06-slide-18

Прямий тиск може ефективно зупиняти кровотечу, і його слід використовувати як тимчасовий захід, доки не буде накладено турнікет або пов’язку.

Важко використовувати лише прямий тиск для зупинки значної кровотечі або під час переміщення пораненого, але його можна застосувати під час підготовки обладнання для подальшого лікування.

Не забувайте за потреби просити інших рятувальників про допомогу.

module-06-slide-19

Непрямий тиск також можна використовувати як тимчасовий спосіб ефективної зупинки кровотечі, поки не буде накладено турнікет або тиснучу повʼязку. Він передбачає застосування тиску на відповідну точку, щоб стиснути артерію проксимальніше місця кровотечі.

Як і у випадку з прямим тиском, важко використовувати лише непрямий тиск для зупинки значної кровотечі або під час переміщення пораненого, але непрямий тиск можна застосувати під час підготовки обладнання для наступного лікування.

Не забувайте за потреби просити інших рятувальників про допомогу.

module-06-slide-20

Це відео демонструє накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками під час надання допомоги в польових умовах

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ЗУБЧАСТИМ МЕХАНІЗМОМ ДВОМА РУКАМИ ПІД ЧАС ДОПОМОГИ В ПОЛЬОВИХ УМОВАХ

Це відео демонструє накладання турнікета з воротком і пряжкою двома руками під час надання допомоги в польових умовах.

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ВОРОТКОМ І ПРЯЖКОЮ ДВОМА РУКАМИ ПІД ЧАС ДОПОМОГИ В ПОЛЬОВИХ УМОВАХ

На цій станції практичних навичок ми продемонструємо та відпрацюємо техніки зупинки кровотечі, включаючи застосування рекомендованих CoTCCC турнікетів, а також імпровізованих турнікетів для кінцівок.

module-06-slide-23

Пам’ятайте: слід використовувати рекомендовані CoTCCC турнікети для кінцівок, коли це можливо.

Імпровізовані турнікети слід використовувати лише в крайньому випадку, коли немає іншого доступного способу зупинити загрозливу для життя кровотечу з кінцівки.

Імпровізовані турнікети можуть бути неефективними, можуть послабитися після накладання та призвести до пошкодження м’яких тканин, якщо вони занадто вузькі.

Імпровізований турнікет – крайній захід!

Якщо необхідно використовувати імпровізований турнікет, він має бути щонайменше 5 см (2 дюйми) завширшки, щоб уникнути пошкодження тканин. Постійно оцінюйте імпровізовані турнікети після накладання, оскільки вони схильні до послаблення. За першої ж нагоди накладіть рекомендований CoTCCC турнікет.

module-06-slide-24

На зображенні нижче показано правильне накладання імпровізованого турнікета, який використовується як крайній засіб для зупинки небезпечної для життя кровотечі.

Зауважте, що матеріал, який використовується в якості ременя турнікета, має ширину принаймні 5 см (2 дюйми); що використовується міцний стрижень воротка відповідної довжини для забезпечення достатнього натягу, і що слід зафіксувати вороток та закріпити турнікет для підтримки належного натягу.

module-06-slide-25

У цьому відео демонструється накладання імпровізованого турнікета на кінцівку.

ІМПРОВІЗОВАНИЙ ТУРНІКЕТ ДЛЯ КІНЦІВОК

Під час використання турнікетів слід уникати кількох типових помилок.

До них належать:

  • Не використовувати, коли слід, або накладати турнікет занадто пізно
  • Не підтягувати провисаючі ділянки ременя перед затягуванням
  • Недостатньо затягнути для зупинки кровотечі ТА зникнення дистального пульсу
  • Не використати другий турнікет, якщо це необхідно
  • Накласти турнікет, коли він не потрібен
  • Накласти турнікет «високо і туго», а не на 5-8 см над раною, коли місце кровотечі чітко видно
  • Послаблювати турнікет час від часу, щоб забезпечити рециркуляцію крові до травмованої кінцівки
  • Передчасно знімати турнікет, коли він ще необхідний для зупинки кровотечі
  • Накладати турнікети на колінні або ліктьові суглоби.

Пам’ятайте: правильно накладений турнікет викликає біль.

module-06-slide-27

module-06-slide-28

  1. PDF Картка практичної навички Накладання турнікета з воротком і пряжкою двома руками під час надання допомоги в польових умовах.

    Накладання турнікета з воротком і пряжкою двома руками під час надання допомоги в польових умовах.

    Читати pdf файл

  2. PDF Картка практичної навички Накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками під час надання допомоги в польових умовах.

    Накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками під час надання допомоги в польових умовах.

    Читати pdf файл

  3. PDF Картка практичної навички Накладання імпровізованого турнікета на кінцівку

    Накладання імпровізованого турнікета на кінцівку

    Читати pdf файл

При зовнішніх кровотечах з ділянок, де неможливо застосувати турнікет для кінцівки (місця, де турнікет не може бути ефективно накладений), якщо турнікет недоступний, або при кровотечі з ран, які не потребують турнікета, використовуйте гемостатичний бинт, рекомендований CoTCCC.

Гемостатичний бинт з компресійним бандажем або без нього можна навіть використовувати для контролю вузлових кровотеч, які можна зупинити тиском (в таких ділянках як шия, пахвові западини, пахова зона), про які йтиметься далі в цьому модулі.

Гемостатичним бинтом не можна тампонувати рани грудної клітки.

module-06-slide-29

Гемостатичні пов’язки, рекомендовані CoTCCC, зокрема Combat Gauze, ChitoGauze та Celox Gauze, безпечні та містять активні інгредієнти, які сприяють згортанню крові в місці активної кровотечі.

Для ефективного утворення згустка і зупинки кровотечі рану необхідно затампонувати гемостатичним бинтом, максимально збільшивши контакт з активним джерелом кровотечі, після чого застосувати прямий тиск на рану протягом щонайменше 3 хвилин.

Примітка: хоча і ChitoGauze, і Celox містять хітозан, який є похідним молюсків та ракоподібних, вони не викликають реакції у постраждалих з алергією на молюсків/ракоподібних.

module-06-slide-30

Навіть з активними гемостатичними агентами в гемостатичних пов’язках для зупинки кровотечі потрібна тампонада рани та прямий тиск.

Коли це можливо, визначте точне джерело кровотечі та застосовуйте прямий тиск як тимчасовий захід, готуючи гемостатичний бинт для тампонування. Затампонуйте рану, забезпечуючи максимальний контакт між гемостатичним бинтом та активним місцем кровотечі. Підтримуйте постійний прямий тиск на джерело кровотечі під час тампонування рани. Після того, як рана була затампонована, утримуйте прямий тиск над бинтом в рані принаймні 3 хвилини. Це необхідно навіть за наявності в бинті активного кровоспинного засобу.

При тампонуванні великої рани може знадобитися більше одного гемостатичного бинта та/або додатковий бинт. Уважно огляньте рану, щоб визначити, чи вдалося ефективно зупинити кровотечу. Після зупинки кровотечі накладіть тиснучу пов’язку.

module-06-slide-31

Якщо рана, затампонована гемостатичним бинтом, продовжує кровоточити після 3 хвилин прямого тиску, вийміть попередній матеріал і перетампонуйте новою кровоспинною пов’язкою, якщо така є.

Якщо додаткового гемостатичного бинта немає, або рана була затампонована негемостатичним бинтом, зміцніть пов’язку додатковим негемостатичним бинтом, застосуйте прямий тиск та накладіть компресійний бандаж, досягнувши зупинки кровотечі.

module-06-slide-32

У цьому відео демонструється техніка тампонування рани гемостатичним бинтом.

ГЕМОСТАТИЧНА ПОВ'ЯЗКА І ТАМПОНУВАННЯ РАН

Усі пов’язки, накладені при значній кровотечі слід закріпити, наклавши компресійний бандаж. Підтримуйте тиск на рану протягом усього процесу накладання компресійного бандажа (тиснучої пов’язки).

module-06-slide-34

Пам'ятайте: компресійний бандаж повинен бути тугим, але це не турнікет.

Після накладання компресійного бандажа /тиснучої пов’язки, перевірте кровообіг дистальніше.

Якщо шкіра нижче пов’язки прохолодна, синюшного кольору або заніміла (що вказує на зниження кровообігу), або якщо дистальний пульс відсутній - вірогідно, пов’язка накладена занадто туго. Її слід послабити та закріпити знову.

Пов’язки та бинти слід часто перевіряти та переоцінювати, особливо якщо пораненого переміщують.

module-06-slide-35

module-06-slide-36

  1. PDF Картка практичної навички Тампонування рани гемостатичним бинтом та компресійний бандаж

    Тампонування рани гемостатичним бинтом та компресійний бандаж

    Читати pdf файл

  2. PDF Картка практичної навички Використання гемостатика, що вводиться в рану

    Використання гемостатика, що вводиться в рану

    Читати pdf файл

Вузлові зони розташовані в місці з'єднання кінцівок і шиї з тулубом.

Вузлова кровотеча виникає при пошкодженні великих кровоносних судин, які проходять у цих зонах або на самих кінцівках, якщо пошкодження знаходиться надто близько до тулуба, що унеможливлює накладання турнікету.

Вузлова кровотеча – це зовнішня кровотеча, яку можна зупинити прямим тиском - її необхідно зупинити негайно. Незважаючи на те, що кровоносні судини в місцях з’єднання більші, ніж на кінцівках, їх все одно можна бути стиснути. Ось чому необхідно негайно застосувати гемостатичну пов’язку та прямий тиск.

Ділянки, де шия та кінцівки з’єднуються з тулубом, називаються «вузловими». Кровотечу з ран у цих ділянках неможливо зупинити за допомогою турнікетів для кінцівок, таких як C.A.T.

module-06-slide-37

module-06-slide-38

Вузлові турнікети призначені для зупинки кровотечі в місцях з’єднання кінцівок з тулубом.

Якщо місце кровотечі дозволяє, необхідно негайно накласти вузловий турнікет.

Не зволікайте з накладанням вузлового турнікета, коли він буде готовий до використання.

У процесі підготовки вузлового турнікета рану слід затампонувати гемостатичним бинтом, одночасно застосовуючи прямий тиск.

module-06-slide-39

Вузловий турнікет SAM є одним із трьох турнікетів, рекомендованих CoTCCC.

Він призначений для забезпечення компресії таза (за допомогою пояса), а також для створення прямого тиску на вузлові поранення в паховій ділянці за допомогою пристроїв цільової компресії (ПКП).

Бойовий медик має знати базову анатомію вузлових ділянок, щоб розташувати ПКП належним чином для стиснення великих кровоносних судин і ефективної зупинки кровотечі.

У випадку вузлової кровотечі в паховій ділянці, ПКП слід розташувати над місцем пальпації пульсу на стегні (відразу під паховою зв’язкою) або трохи нижче середини уявної лінії між передньою верхньою остю клубової кістки та лобковим горбком, (якщо пульс на стегні не пальпується).

Після того, як ПКП встановлено належним чином, слід застібнути ремінь та підтягнути всі провисаючі ділянки, а тоді ПКП слід надути.

module-06-slide-40

Після розміщення та фіксації, ПКП надувається за допомогою ручного насоса (груші), доки кровотеча не припиниться і не зникне дистальний пульс.

Кровотеча повинна бути зупинена в межах 90 секунд.

При лікуванні двосторонніх ушкоджень у вузлових ділянках можна використовувати другий ПКП, дотримуючись тієї ж процедури.

module-06-slide-41

Це відео демонструє техніку використання вузлового турнікету SAM для зупинки масивної кровотечі з рани у вузловій ділянці.

ВУЗЛОВИЙ ТУРНІКЕТ SAM

Combat Ready Clamp є третім турнікетом, рекомендованим CoTCCC. Він призначений для прямого тиску на рани вузлових ділянок за допомогою диска для створення тиску.

Диск для створення тиску слід розташувати над місцем пальпації пульсу на стегні відразу під паховою зв’язкою або трохи нижче середини уявної лінії між передньою верхньою остю клубової кістки та лобковим горбком, якщо пульс на стегні не пальпується.

Якщо рана не була попередньо затампонована, на потрібну точку тиску слід накласти марлеву пов’язку.

Диск для створення тиску затягують на стороні пошкодження, допоки кровотеча не зупиниться і дистальний пульс не перестане пальпуватися. Спостерігайте за місцем кровотечі та за потреби регулюйте пристрій, особливо після переміщень пораненого.

Для лікування двосторонніх ушкоджень у вузлових ділянках можна використовувати другий пристрій CRoC, дотримуючись тієї ж процедури.

module-06-slide-43

Це відео демонструє застосування рекомендованого CoTCCC вузлового турнікета.

ВУЗЛОВИЙ ТУРНІКЕТ COMBAT READY CLAMP (CRoC)

Junctional Emergency Treatment Tool (JETT) є ще одним із трьох рекомендованих CoTCCC вузлових турнікетів. Подібно до SAM, він призначений для компресії таза (за допомогою пояса), а також для створення прямого тиску при вузловому пораненні в паховій ділянці за допомогою накладок для створення тиску.

Вузлові накладки для створення тиску слід розташувати над місцем пальпації пульсу на стегні відразу під паховою зв’язкою або трохи нижче середини уявної лінії між передньою верхньою остю клубової кістки та лобковим горбком, якщо пульс на стегні не пальпується.

Відрегулюйте дві накладки, які знаходяться на ремінцях, розташувавши їх в ділянці над місцем пальпації пульсу на стегні відразу під паховою зв’язкою. Розташуйте накладки для створення тиску під кутом так, щоб їх довга вісь була на одній лінії (тобто паралельно) з паховим каналом або жолобом (дистальна частина підкладки буде спрямована дещо вбік приблизно під кутом 30 градусів).

Після того, як накладки розташовані належним чином, слід застібнути ремінь та затягнути його провисаючі ділянки. Після цього можна затягувати T-подібну ручку на стороні пошкодження, доки кровотеча не зупиниться і дистальний пульс перестане пальпуватися.

module-06-slide-45

Це відео демонструє застосування рекомендованого CoTCCC вузлового турнікета.

ВУЗЛОВИЙ ТУРНІКЕТ JETT (JUNCTIONAL EMERGENCY TREATMENT TOOL)

Постраждалий може швидко померти від масивної кровотечі з вузлової ділянки. Якщо вузловий турнікет недоступний, негайно накладіть гемостатичну пов’язку та застосуйте прямий тиск.

Для зупинки вузлової кровотечі може знадобитися виготовити імпровізований пристрій для створення тиску (ПСТ) з метою забезпечення додаткового прицільного постійного тиску.

Імпровізований ПСТ можна створити з матеріалів, які легко доступні на полі бою, включаючи турнікети для кінцівок, пляшки для води, фляги, черевики, чоботи тощо.

ПСТ поміщають в пахову складку, зберігаючи постійний тиск на затампоновану рану.

Після цього ПСТ фіксується за допомогою двох з’єднаних між собою турнікетів для кінцівок, якими обхоплюють тіло пораненого. Коли вороток турнікета затягнуто, над раною створюється додатковий тиск, доки кровотеча не зупиниться та не зникне дистальний пульс.

module-06-slide-47

Це відео демонструє техніку використання імпровізованого вузлового ПСТ для зупинки масивної кровотечі з вузлової ділянки.

ЗАСТОСУВАННЯ ІМПРОВІЗОВАНОГО ВУЗЛОВОГО ПСТ У ПАХОВІЙ ДІЛЯНЦІ

Вузлова кровотеча з рани в ділянці шиї може стати викликом під час надання допомоги в польових умовах. Рану слід оголити, затампонувати гемостатичним бинтом, доки порожнина рани не заповниться так, щоб бинт виглядав на 2,5-5 см над шкірою, і створити постійний тиск протягом щонайменше 3 хвилин.

Після зупинки кровотечі продовжуйте утримувати тиск на рану. Накладіть компресійний бандаж/тиснучу пов’язку, обернувши еластичний бинт над раною на шиї з ураженої сторони, далі по діагоналі по тулубу та під протилежною пахвою, а потім закріпіть її міцним вузлом. Зафіксуйте верхню частину руки з ушкодженої сторони, примотавши її бинтом або косинкою до грудної клітки (зігнувши в лікті під прямим кутом).

Проводьте повторну оцінку місця кровотечі, особливо після переміщень пораненого. Не забувайте просити інших рятувальників про допомогу, якщо буде необхідно.

module-06-slide-49

Це відео демонструє техніку зупинки вузлової кровотечі в ділянці шиї.

ЗУПИНКА ВУЗЛОВОЇ КРОВОТЕЧІ В ДІЛЯНЦІ ШИЇ

Вузлова кровотеча з рани в пахвовій (аксилярній) ділянці може бути такою ж складною для зупинки в польових умовах, як і вузлова кровотеча в ділянці шиї.

Рану слід оголити, затампонувати гемостатичним бинтом, доки порожнина рани не заповниться так, щоб бинт виглядав на 2,5-5 см над шкірою, і створити постійний тиск на рану протягом щонайменше 3 хвилин.

Після зупинки кровотечі продовжуйте утримувати тиск на рану. Зробіть два тури компресійним бандажем/еластичним бинтом навколо плеча та під пахвою з ураженої сторони, переконавшись, що гемостатична пов’язка під ним повністю накрита. Ведіть компресійний бандаж/еластичний бинт по діагоналі через спину, під протилежну пахву та навколо плеча, а потім назад по діагоналі, бинтуючи по типу «вісімки». Надійно зав’яжіть кінці бинта на вузол або закріпіть фіксаторами (залежно від типу бинта). Зафіксуйте верхню частину руки з ушкодженої сторони до грудей за допомогою косинки (зігнувши руку в лікті під прямим кутом).

Техніка «вісімка» допомагає підтримувати тиск на рану, коли обидві руки пораненого опущені та розташовані з боків. Проводьте повторну оцінку місця кровотечі, особливо після переміщень пораненого.

Не забувайте просити інших рятувальників про допомогу, якщо буде необхідно.

module-06-slide-51

Це відео демонструє техніку зупинки вузлової кровотечі в пахвовій (аксилярній) ділянці.

ЗУПИНКА ВУЗЛОВОЇ КРОВОТЕЧІ В ПАХВОВІЙ ДІЛЯНЦІ

Гемостатик, що вводиться в рану (XStat), складається зі шприца-аплікатора, наповненого маленькими спресованими губками, які розширюються (набрякають) при контакті з кров’ю.

Це ще один варіант для зупинки зовнішньої кровотечі, який найкраще підходить для ран з вузьким раневим ходом та ран у вузлових ділянках, для яких важко застосувати прямий зовнішній тиск.

Цей пристрій не показаний для використання при ранах грудної клітки, плевральної порожнини, середостіння, черевної порожнини, заочеревинного простору, крижового простору, над паховою зв’язкою та в надключичній ділянці.

Не намагайтеся вийняти губки з рани в польових умовах.

module-06-slide-53

Хоча розширення губок у порожнині рани призначене для створення внутрішнього тиску в місці кровотечі, слід також застосовувати прямий тиск на рану протягом 3 хвилин після введення гемостатика, а на рану слід накласти тиснучу пов’язку/компресійний бандаж.

Як і у випадку з усіма методами лікування, важливо задокументувати використання гемостатика, який вводився в рану, оскільки губки призначені лише для тимчасового використання, і їх потрібно буде видалити хірургічним шляхом на вищому рівні наданні допомоги.

module-06-slide-54

Це відео демонструє техніку застосування гемостатика, що вводиться в рану, для зупинки кровотечі.

ГЕМОСТАТИК, ЩО ВВОДИТЬСЯ В РАНУ (XSTAT) ВІДЕО

Пристрій для закриття ран - це ще один варіант для зупинки зовнішньої кровотечі. Це пристрій, який тимчасово зводить краї рани, щоб забезпечити стабільне утворення згустка та зменшити подальшу крововтрату. Його можна використовувати для тимчасового закриття рани та зупинки кровотечі з або без тампонування та використання гемостатичного бинта.

Пристрій для закриття ран найкраще підходить для ран на шкірі голови, шиї або на кінцівках, але також може використовуватися для деяких вузлових ран в паху або пахвових (аксилярних) ділянках.

Пристрій можна швидко застосувати, легко зняти та повторно застосувати за потреби на догоспітальному етапі.

У випадку більших ран або ран з порожниною для зупинки кровотечі може знадобитися більше, ніж один пристрій для закриття ран та/або тампонування рани гемостатичним бинтом перед закриттям.

module-06-slide-56

module-06-slide-57

  1. PDF Картка практичної навички Застосування пристрою для закриття ран

    Застосування пристрою для закриття ран

    Читати pdf файл

  2. PDF Картка практичної навички Зупинка вузлової кровотечі в ділянці шиї

    Зупинка вузлової кровотечі в ділянці шиї

    Читати pdf файл

  3. PDF Картка практичної навички Зупинка вузлової кровотечі в пахвовій ділянці

    Зупинка вузлової кровотечі в пахвовій ділянці

    Читати pdf файл

  4. PDF Картка практичної навички Зупинка вузлової кровотечі в паховій ділянці за допомогою імпровізованого пристрою для створення тиску (ПСТ)

    Зупинка вузлової кровотечі в паховій ділянці за допомогою імпровізованого пристрою для створення тиску (ПСТ)

    Читати pdf файл

Виявлення та зупинка масивної кровотечі (М у MARCH PAWS) залишається пріоритетом у фазі Допомоги в польових умовах.

Усі турнікети, розміщені високо і туго під час Допомоги під вогнем, необхідно повторно оцінити. Слід накласти прицільні турнікети на усі не зупинені до цього кровотечі.

Вузлова кровотеча – це зовнішня кровотеча, яку можна зупинити прямим тиском, в місці, недоступному для накладання турнікета для кінцівки. Її необхідно негайно зупинити за допомогою рекомендованих CoTCCC вузлових турнікетів або імпровізованих методів зупинки вузлової кровотечі за допомогою гемостатичних пов’язок і прямого тиску.

Інші методи лікування масивної кровотечі включають гемостатики, що вводяться в рану та пристрої для закриття ран.

module-06-slide-58

Щоб завершити цей модуль, перевірте вивчене за допомогою запитань, поданих нижче (відповіді знаходяться під зображенням).

module-06-slide-59

Перевірка вивченого

Відповіді

На якій відстані від місця кровотечі слід накласти прицільний турнікет?

Прицільно накладений у фазі Допомоги в польових умовах турнікет має бути розташований на 5-8 см (2-3 дюйми) вище (проксимальніше) місця кровотечі.

Які відмінності між високо і туго накладеним турнікетом, що використовується в фазі Допомоги під вогнем, і прицільно накладеним турнікетом, накладеним у фазі Допомоги в польових умовах?

Турнікети, накладені у фазі Допомоги під вогнем, зазвичай розміщуються поверх уніформи/одягу якомога вище на кінцівці, оскільки час дуже обмежений і точне місце кровотечі може бути не визначено. Навпаки, турнікети, накладені у фазі Допомоги в польових умовах, розміщуються більш прицільно, після зняття уніформи/одягу, на 5-8 см (2-3 дюйми) вище визначеного місця кровотечі.

Як довго слід чинити прямий тиск на рану, затампоновану гемостатичним бинтом?

3 хвилини.

Чому важливо перевірити пульс після накладання тиснучої пов'язки/компресійного бандажа?

Тиснуча пов'язка - це не турнікет. Важливо переконатися, що пульс все ще присутній дистальніше від рани після того, як кровотечу було зупинено за допомогою тиснучої пов’язки/компресійного бандажа. Якщо пульсу немає, тиснучу пов’язку слід послабити та перев’язати.

Що таке вузлова кровотеча в паховій ділянці і як її зупинити?

Вузлова кровотеча в паховій ділянці – це кровотеча з великих кровоносних судин у місці з’єднання нижніх кінцівок з тулубом. Травми цих ділянок зазвичай не дозволяють накласти турнікет для кінцівок і вимагають іншого втручання. Якщо доступний, слід накласти вузловий турнікет, рекомендований CoTCCC. Якщо це недоступно, рану слід затампонувати гемостатичним бинтом та застосувати прямий тиск на рану. Застосування імпровізованого пристрою для створення тиску може знадобитися, щоб забезпечити додатковий прицільний постійний тиск для зупинки кровотечі.

При яких анатомічних локалізаціях протипоказано застосування гемостатика, що вводиться в рану?

Цей пристрій не показаний для використання при ранах грудної клітки, плевральної порожнини, середостіння, черевної порожнини, заочеревинного простору, крижового простору, над паховою зв’язкою та в надключичній ділянці

module-06-slide-60

module-06-slide-61

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky