Всі оригінальні матеріали знаходяться на deployedmedicine.com
Опубліковано: 20.05.2023

Модуль 03: Допомога під вогнем/під загрозою

Перша фаза Допомоги пораненим в умовах бойових дій має назву Допомога під вогнем/Під загрозою (Care under fire/Threat, CUF). Допомога під вогнем/Під загрозою надається рятувальником або іншим бійцем на місці отримання поранення у той час, як обоє все ще знаходяться під ворожим обстрілом або в зоні прямої загрози життю. Доступне медичне обладнання обмежується тим, що є у бійця або у медика в його/її сумці.

Допомога під вогнем/під загрозою

module-3-slide-01

Допомога пораненим в умовах бойових дій (ТССС) включає 4 етапи.

  1. Усіх військовослужбовців (ASM) навчають основ, а саме – базових алгоритмів зупинки кровотечі та розпізнаванню інших загрозливих станів.
  2. Бійців-рятувальників (CLS) навчають складніших навичок, необхідних для лікування найчастіших причин смерті на полі бою, а саме – масивних кровотеч та проблем з дихальними шляхами/диханням. Крім того, боєць-рятувальник отримує знання та навички для виявлення і запобігання ускладнень, а також для лікування супутніх не загрозливих для життя поранень.
  3. Бойовий медик є першим медичним працівником, що надає допомогу пораненим на догоспітальному етапі. Від нього очікується надання розширеної допомоги, яка вимагає більшого об’єму медичних знань і навичок.
  4. Найкваліфікованішими є бойові парамедики, від яких очікується надання допомоги на найвищому рівні для збереження життя поранених бійців та транспортування їх до місць остаточного лікування.

Важливо, аби бойовий медик розумів роль та обов’язки немедичного персоналу (військовослужбовців та бійців-рятувальників), який може надавати допомогу постраждалим/асистувати бойовим медикам на догоспітальному етапі.

module-3-slide-02

У модулі «Допомога під вогнем» є 5 теоретичних та 4 практичні навчальні цілі.

До теоретичних цілей навчання відносяться: опис ролі вогневої переваги та того, як тактичні умови впливають на допомогу пораненим під час бойових дій; опис дій, які необхідно виконати перед початком надання допомоги пораненому, щоб запобігти додатковим втратам; визначення пріоритетів і відповідних дій для лікування та переміщення поранених при наданні допомоги під вогнем; визначення важливості раннього накладання турнікету на кінцівки, а також опис принципів, переваг та недоліків перетягування/перенесення пораненого однією чи двома особами під час допомоги під вогнем.

До практичних цілей навчання відносяться: демонстрація накладання турнікета на себе однією рукою, накладання турнікета пораненому двома руками, а також демонстрація техніки перетягування/перенесення пораненого однією та двома особами під час допомоги під вогнем.

module-3-slide-03

Допомога під вогнем є першою з трьох фаз ТССС. Вона включає допомогу, необхідну для збереження життя, яка надається під ворожим вогнем або у зоні прямої загрози.

module-3-slide-04

Перша фаза — це допомога під вогнем або, у випадку небойового середовища, допомога в умовах прямої загрози. Місце події у цій фазі є небезпечним, тому основним пріоритетом є встановлення безпеки шляхом забезпечення вогневої переваги або контролю над будь-якими загрозами небойового середовища. Настанови TCCC стверджують, що план дій на етапі допомоги під вогнем включає:

  1. Відкрийте вогонь у відповідь та сховайтеся в укриття.
  2. Накажіть пораненому продовжувати вести бій, якщо він здатний.
  3. Накажіть пораненому переміститись в укриття та, якщо можливо, надати собі першу медичну допомогу.
  4. Убережіть постраждалого від додаткових поранень.
  5. Зупиніть небезпечну для життя зовнішню кровотечу, якщо дозволяє тактична обстановка.
  6. Перемістіть пораненого в укриття, якщо він не може рухатися самостійно.

Виконання бойового завдання не припиняється через наявність пораненого. Більшість поранень, що стаються на полі бою, передбачають швидке прийняття медичних і тактичних рішень. У перебігу бойових дій немає «тайм-ауту» у випадку появи постраждалих. Дотримання усіх медичних засад іноді може суперечити тактичній ситуації; виконання ПРАВИЛЬНИХ дій у НЕВДАЛИЙ час може призвести до смерті ваших побратимів та вашої смерті або ж спричинити провал бойового завдання.

Саме тактична обстановка диктує порядок початкових дій з порятунку пораненого. Під активним вогнем супротивника нам доступно небагато часу для надання допомоги постраждалим.

Пам’ятайте: Не перетворіться на пораненого! Оцініть бойову ситуацію та можливі ризики. Насамперед пригнітіть ворожий вогонь та отримайте вогневу перевагу. Спілкуйтеся з пораненим та накажіть йому відкрити вогонь, переміститись в укриття, надати собі допомогу, а також розробіть план своїх дій, перш ніж переходити до надання допомоги постраждалому під вогнем.

module-3-slide-05

Роль вогневої переваги:

  1. Відкрийте вогонь у відповідь та знайдіть укриття
  2. Здобудьте вогневу перевагу

Ці дії є пріоритетними у виконанні та допомагають стримати безпосередню загрозу (Стримування загрози). Також вони зменшують ризик травмування інших бійців підрозділу та зводять до мінімуму отримання додаткових поранень постраждалим під час виконання завдання.

Найкращими ліками на полі бою є вогнева перевага!

module-3-slide-06

Те, у якому порядку виконуються ці чотири дії, залежить від ситуації, проте безпека місця перебування має першочергове значення. Якщо місце перебування бійця безпечне, а в нього наявна зовнішня кровотеча, що загрожує життю, вашим першим кроком може стати накладання турнікета. Кожна ситуація відрізняється, тому порядок виконання дій може бути різним.

Існує чотири основні напрямки дій:

  1. Безпека місця події
  2. Переміщення постраждалих
  3. Зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі
  4. Належна комунікація

Безпека місця події

Перш за все, ви маєте переконатися у власній безпеці. Ви можете допомогти іншим зробити місце події безпечним, або ж вам доведеться самостійно створити безпечний доступ до пораненого (вести вогонь у відповідь, гасити пожежу тощо). Ви не можете ризикувати своєю особистою безпекою, наражати на небезпеку інший персонал або пораненого.

Переміщення постраждалих

Перемістіть пораненого в безпечніше місце у разі реальної або потенційної загрози, що існує навколо. У цьому випадку вам необхідно швидко розробити план переміщення пораненого, який буде враховувати такі важливі моменти: де розташовується найближче укриття, як найкраще рухатися та переносити пораненого, яка вага пораненого та відстань, яку потрібно подолати.

Зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі

Швидко накладіть один або кілька турнікетів («високо і туго») на руку або ногу, щоб зупинити загрозливу для життя зовнішню кровотечу. Це слід зробити за 1 хвилину. Якщо поранений у свідомості, ви можете наказати йому надати собі першу допомогу та накласти турнікет (за наявності).

Належна комунікація

Після того, як ви зможете безпечно дістатися до пораненого та вжити інших запобіжних заходів шляхом належної комунікації, ви повинні:

  • Якомога раніше встановити зв’язок з постраждалим, можливо навіть до того, як почнете його переміщення в безпечне місце, щоб визначити, чи він перебуває у ясній свідомості, чи його свідомість сплутана або ж він дезорієнтований. Якщо поранений притомний, повідомте його, що ви тут, щоб допомогти.
  • Зверніться по допомогу до рятувальників або інших медиків, якщо вони є. Ви рідко будете самі в таких обставинах.

module-3-slide-07

Головною метою допомоги під вогнем є встановлення вогневої переваги для уникнення додаткових втрат і поранень в існуючих постраждалих. Це дає можливість визначити пріоритети лікування. Відповідно до рекомендацій TCCC до них відносяться:

  1. Витягування/вивільнення постраждалих із палаючих транспортних засобів або будівель.
  2. Зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі за допомогою турнікетів для кінцівок (за тактичної можливості).
    • Накажіть пораненому самостійно зупинити кровотечу, якщо це можливо.
    • Для зупинки кровотечі використовуйте турнікет для кінцівок, рекомендований Комітетом TCCC (якщо це анатомічно можливо).
    • Накладіть турнікет на кінцівку поверх уніформи вище від місця (місць) кровотечі. Якщо одразу важко визначити точне місце масивної кровотечі, накладіть турнікет “високо і туго” (якомога вище) на пошкодженій кінцівці.
  3. Переміщення пораненого в укриття як тільки це стане можливо.

module-3-slide-08

module-3-slide-09

Якщо постраждалий перебуває у свідомості та здатний рухатися, накажіть йому:

Відкрити вогонь у відповідь.

Переміститися в укриття (якщо це можливо) і продовжувати ведення бою, якщо це необхідно.

Надати собі першу допомогу (за фізичної або тактичної можливості), використовуючи рекомендований Комітетом TCCC кровоспинний турнікет для кінцівок, якщо це анатомічно можливо (найкраще - за 1 хвилину).

Якщо поранений не може переміщуватися, попросіть його знову взяти участь у веденні бою (якщо це можливо), аби допомогти встановити вогневу перевагу.

module-3-slide-10

Якщо поранений притомний, але не може рухатися, а бойова ситуація відкриває вікно можливостей, слід розробити та виконати план порятунку постраждалого (за тактичної можливості).

Визначте ступінь ризику для рятувальників, врахуйте свої переваги на даний момент та переконайтеся, що весь персонал розуміє план переміщення.

Не наражайте рятувальників на небезпеку, якщо її можна уникнути!

Якщо укриття недоступне або поранений військовослужбовець не може переміститися до нього, дійте відповідно до стандартних операційних процедур вашого підрозділу

module-3-slide-11

Пам’ятайте: якщо ви можете зробити лише ОДНУ річ для пораненого, знайдіть та зупиніть загрозливу для життя кровотечу та не допустіть його смерті від крововтрати.

Кровотеча з кінцівок є найбільш частою причиною смерті на полі бою, яку можна попередити. Понад 2500 смертей у В’єтнамі сталися внаслідок кровотечі з ран кінцівок. Велика кількість смертей в Іраку та Афганістані також була спричинена кровотечами. Пошкодження великих судин може швидко призвести до шоку та смерті.

module-3-slide-12

Для кращого знайомства з темою зупинки кровотечі на етапі допомоги під вогнем, а також для загального огляду турнікетів для кінцівок, перегляньте це коротке відео.

ОГЛЯД ДОПОМОГИ ПІД ВОГНЕМ

Важливо розуміти як правильно виконувати огляд на наявність масивних кровотеч, щоб відрізнити кровотечу, що загрожує життю, від незагрозливої (незначної). Нижче наведено приклади, за яких кровотеча вважається небезпечною для життя:

  1. Травматична ампутація руки або ноги
  2. Пульсуюче або невпинне витікання крові з рани
  3. Кров розтікається по землі
  4. Верхній одяг просякнутий кров'ю

Якщо ви бачите будь-яку з цих ознак під час огляду на наявність кровотечі, накладіть турнікет на кінцівку поверх уніформи вище місця (місць) кровотечі. Якщо одразу важко визначити точне місце масивної кровотечі, накладіть турнікет «високо і туго» (якомога вище) на ураженій кінцівці та перемістіть пораненого в укриття.

Ви можете точно не знати, чи кровотеча є небезпечною для життя, до настання фази Допомоги в польових умовах, під час якої рану можна звільнити від одягу та належно оцінити. Якщо ви все ж підозрюєте загрозливу кровотечу на етапі Допомоги під вогнем, негайно зупиніть її.

Пам’ятайте, що на етапі Допомоги під вогнем єдиним медичним втручанням є накладання турнікета на кінцівку для зупинки загрозливої для життя кровотечі. Лікування ран на інших ділянках (наприклад, шиї, пахв, паху або живота) не проводиться на етапі Допомоги під вогнем. Однак, якщо поранений може, накажіть йому застосувати прямий тиск на рану як вид самодопомоги. Допомога при порушенні прохідності дихальних шляхів та інших проблемах надається, починаючи з фази Допомога в польових умовах.

module-3-slide-14

Першим медичним пріоритетом на етапі допомоги під вогнем є рання зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі. Постраждалі з пошкодженням магістральних кровоносних судин (таких як стегнова, аксілярна або сонна артерія) можуть померти від крововтрати всього за 3 хвилини.

Поранений може стекти кров’ю та померти менш, ніж за 3 хвилини. Чим швидше ви накладете турнікет, тим кращий буде прогноз та менша ймовірність шоку чи смерті.

module-3-slide-15

Турнікет — це стягуючий ремінь, який накладається на руку або ногу для зупинки кровотечі. Ширина турнікета складає не менше 5 см (або більше, оскільки додаткова ширина зменшує пошкодження тканин), його можна швидко застосувати для зупинки масивної кровотечі з кінцівок.

Не накладайте турнікет безпосередньо на коліно чи лікоть, а також на кобуру та кишені, у яких містяться об’ємні предмети. На етапі CUF турнікет слід накласти високо і туго на кінцівку, а запис часу накладання слід відкласти до фази Допомоги в польових умовах.

module-3-slide-16

Кожен військовослужбовець, що виконує бойове завдання, повинен мати рекомендований Комітетом TCCC турнікет, розміщений у стандартному місці на спорядженні, та бути навченим його використанню. Поранені повинні мати можливість легко та швидко дістати та накласти власний турнікет.

Турнікети В ЖОДНОМУ РАЗІ не мають знаходитись на дні рюкзака.

Завжди спочатку використовуйте турнікет пораненого з його тактичної індивідуальної аптечки JFAK.

Необхідно завжди мати декілька варіантів турнікетів на етапі Допомоги під вогнем. Ви, як бойовий медик, несете відповідальність за наявність різних видів обладнання для порятунку поранених.

module-3-slide-17

Під час надання самодопомоги потерпілим із пораненням та кровотечею з передпліччя/плеча може знадобитися вміння накладати турнікет однією рукою. Зазвичай турнікети упаковані у вигляді складеної петлі, зручної для швидкого застосування однією рукою.

Багато підрозділів вимагають від бійців, аби вони заздалегідь розпакували свої турнікети та підтвердили укладку для застосування однією рукою перед тим, як вони будуть відправлені в зону бойових дій, оскільки на полі бою на це часу не буде.

module-3-slide-18

Техніка накладання однією рукою може бути застосована щодо будь-якого турнікету, схваленого Комітетом TCCC. На наших станціях практичних навичок ми зосередимось на турнікеті з воротком і пряжкою та на турнікеті з зубчастим механізмом. Наступні два відео познайомлять вас із етапами накладання цих турнікетів на себе, починаючи з турнікета з воротком і пряжкою.

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ВОРОТКОМ І ПРЯЖКОЮ ОДНІЄЮ РУКОЮ

Зараз давайте розглянемо техніку накладання турнікету із зубчастим механізмом за допомогою однієї руки.

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ЗУБЧАСТИМ МЕХАНІЗМОМ ОДНІЄЮ РУКОЮ

При наданні допомоги пораненому, який не реагує та/або не може пересуватися, на етапі CUF, застосуйте техніку накладання турнікета двома руками.

Як зазначалося раніше, ви маєте бути дуже обережні під час надання допомоги та переміщення пораненого на етапі Допомоги під вогнем, щоб не наразити на ризик інший персонал.

Наблизившись до пораненого, швидко проведіть огляд на наявність масивної кровотечі. За її високої вірогідності/наявності, негайно накладіть турнікет “високо і туго” на травмовану кінцівку та якнайшвидше перейдіть з пораненим до укриття. Під час надання допомоги постраждалому, спочатку використовуйте турнікет з його індивідуальної аптечки JFAK.

module-3-slide-21

Турнікет двома руками можна самостійно накласти собі на нижні кінцівки. Також можливе його застосування рятувальником на будь-яку кінцівку (за неможливості самостійного використання).

Техніку накладання турнікета двома руками можна використати для кожного турнікета, схваленого Комітетом TCCC.

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ВОРОТКОМ І ПРЯЖКОЮ ДВОМА РУКАМИ

Тепер давайте розглянемо техніку накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками.

НАКЛАДАННЯ ТУРНІКЕТА З ЗУБЧАСТИМ МЕХАНІЗМОМ ДВОМА РУКАМИ

module-3-slide-24

  1. PDF: Картка практичної навички Накладання турнікета з воротком і пряжкою однією рукою під час CUF

    Картка практичної навички Накладання турнікета з воротком і пряжкою однією рукою під час CUF

    Читати pdf файл

  2. PDF: Картка практичної навички Накладання турнікета з зубчастим механізмом однією рукою під час CUF

    Картка практичної навички Накладання турнікета з зубчастим механізмом однією рукою під час CUF

    Читати pdf файл

  3. PDF: Картка практичної навички Накладання турнікета з воротком і пряжкою двома руками під час CUF

    Картка практичної навички Накладання турнікета з воротком і пряжкою двома руками під час CUF

    Читати pdf файл

  4. PDF: Картка практичної навички Накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками під час CUF

    Картка практичної навички Накладання турнікета з зубчастим механізмом двома руками під час CUF

    Читати pdf файл

Перш за все необхідно розробити план переміщення пораненого (у відповідності до стандартних операційних процедур підрозділу). З місця отримання поранення ви повинні перемістити бійця в найближче місце поза прямою вражаючою дією ворожого вогню. Щойно ви накладете турнікет, наступним пріоритетним кроком буде переміщення пораненого до найближчого укриття та вихід з-під ворожого вогню противника/з-під прямої загрози.

Перенесення та перетягування поранених дозволять рятувальникам зробити це максимально швидко, не завдаючи ще більшої шкоди постраждалим (якщо можливо). Слід зазначити, що в цій фазі надання допомоги тактичні умови не дозволяють зосередитися на заходах попередження травм хребта під час переміщення пораненого.

module-3-slide-25

Залежно від рівня свідомості пораненого, загрози з боку супротивника, умов місцевості або інших міркувань можна використовувати різноманітні варіанти перенесення постраждалого. Кожен з них має як переваги, так і потенційні недоліки.

Приклади перетягування/перенесення однією особою включають:

  • Підтримування: лише для поранених у свідомості.
  • Перетягування, тримаючи бійця за спорядження або за спеціальну стропу на ньому: ефективне при переміщенні вниз по сходах, але не підходить для великих відстаней.
  • Перенесення на спині рятувальника (як рюкзак): найкращий варіант для переміщення непритомного пораненого на середню відстань.
  • Перетягування на шиї рятувальника: допомагає обмежити вплив ворожого вогню шляхом зменшення профілю рятувальника.

Загалом, перевагою перетягування/перенесення постраждалого однією особою є те, що лише один рятувальник наражається на вогневу небезпеку. Недоліком є складність виконання, більші витрати часу, неможливість негайно вступити у бій з ворогом та поява у рятувальника швидкої втоми.

module-3-slide-26

У цьому відео продемонстровано деякі зі способів перетягування та перенесення однією особою.

ПЕРЕНЕСЕННЯ/ПЕРЕТЯГУВАННЯ ПОРАНЕНОГО ОДНІЄЮ ОСОБОЮ

Крім того, можна використати кілька ефективних способів перетягування/перенесення пораненого двома особами. Який саме з них ви використаєте, буде залежати від ситуації. Ось деякі приклади:

  • Підтримування двома особами: пораненого підтримують з боків двоє рятувальників; можна застосовувати для притомних та непритомних поранених.
  • Перетягування, тримаючи бійця за спорядження або спеціальну стропу на ньому: дозволяє рятувальникам зберігати готовність до бою під час виконання перетягування.
  • Перенесення пораненого під пахви та за ноги: обидва рятувальники одночасно рухаються вперед.

Перенесення пораненого двома особами може бути використане у ситуаціях, коли неможливо виконати перетягування. Перенесення виконуються швидше, аніж більшість маневрів, виконаних однією особою, проте вони змушують рятувальників наражатися на небезпеку через більшу видимість у порівнянні з перетягуваннями. Ще одним недоліком є їх важче виконання через додаткову вагу амуніції рятувальника та/або пораненого.

module-3-slide-28

Дане відео розповість про деякі зі способів перетягування та перенесення постраждалих двома особами

ПЕРЕНЕСЕННЯ/ПЕРЕТЯГУВАННЯ ПОРАНЕНОГО ДВОМА ОСОБАМИ

module-3-slide-30

  1. PDF: Картка практичної навички Перенесення/перетягування постраждалого однією особою

    Картка практичної навички Перенесення/перетягування постраждалого однією особою

    Читати pdf файл

  2. PDF: Картка практичної навички Перенесення/перетягування постраждалого двома особами

    Картка практичної навички Перенесення/перетягування постраждалого двома особами

    Читати pdf файл

Допомога під вогнем – це допомога, яку надають рятувальники, перебуваючи під активним ворожим вогнем. Вона характеризується швидким прийняттям медичних і тактичних рішень на основі розуміння загроз та оцінки навколишнього середовища.

Пріоритетними діями у фазі Допомоги під вогнем є ведення вогню у відповідь для пригнічення ворожого обстрілу, переміщення в укриття та отримання вогневої переваги.

Найкращими ліками на полі бою є вогнева перевага!

Відповідно до Настанов TCCC, до пріоритетів лікування на даному етапі відносяться витягування/вивільнення постраждалих із палаючих транспортних засобів або будівель, а також зупинка загрозливої для життя зовнішньої кровотечі за допомогою турнікетів для кінцівок (за тактичної можливості).

Якщо ви можете зробити лише ОДНУ річ для пораненого, знайдіть та зупиніть загрозливу для життя кровотечу та не допустіть його смерті від крововтрати, використовуючи рекомендований Комітетом TCCC турнікет.

Щойно турнікет буде накладено, пораненого необхідно перемістити з-під ворожого вогню/загрози до найближчого укриття. Перенесення та перетягування поранених дозволять рятувальникам виконати ці дії максимально швидко, не завдаючи ще більшої шкоди постраждалим.

module-3-slide-31

Щоб завершити цей модуль, перевірте вивчене за допомогою запитань, поданих нижче (відповіді знаходяться під зображенням).

module-3-slide-32

Перевірка вивченого

Що таке «Допомога під вогнем»?

Допомога під вогнем – це допомога, яку надають рятувальники на місці отримання поранення, перебуваючи разом із постраждалим під активним ворожим вогнем або поблизу прямої загрози життю.

Перерахуйте ознаки загрозливої для життя кровотечі?

  • Яскрава червона кров, що розтікається по землі
  • Верхній одяг просякнутий кров'ю
  • Наявність травматичної АМПУТАЦІЇ руки або ноги
  • Пульсуюча або невпинна кровотеча з рани

За який час людина може стекти кров’ю та померти внаслідок повного розриву стегнової артерії та вени?

За 3 хвилини або менше.

Перерахуйте переваги та недоліки перетягування пораненого однією особою?

  • Переваги: на вогневу небезпеку з боку супротивника наражається лише один рятувальник.
  • Недоліки: маневри складні у виконанні та швидко виснажують рятувальника.

Перерахуйте переваги та недоліки перенесення пораненого двома особами?

  • Переваги: вони можуть бути використані у ситуаціях, коли неможливо виконати перетягування; перенесення двома особами виконуються швидше, аніж більшість маневрів, виконуваних однією особою
  • Недоліки: перенесення змушують рятувальників наражатися на небезпеку через більшу видимість у порівнянні з перетягуваннями; їх виконання є важчим через додаткову вагу амуніції рятувальника та/або пораненого.

Протягом курсу ви ознайомитесь з кількома джерелами інформації, але майте на увазі, що Настанови TCCC є основним керівництвом для оцінки та лікування поранених в умовах бойових дій, а також є базою для вашого тренування. Подібним чином, Військова версія видання «Догоспітальна підтримка життя при травмі» (Prehospital Trauma Life Support - PHTLS, Military Edition) навчає та закріплює принципи швидкої оцінки стану пацієнта з травмою, використовуючи поетапний підхід.

module-3-slide-33

  module-3-slide-34

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі ТССС

Поставити питання
Розділи колекції
Clicky